Uwaga! To jest archiwalna wersja strony - nie jest na bieżąco uzupełniana i może zawierać nieaktualne dane.
Aktualna strona Urzędu Miasta Bydgoszczy znajduje się pod adresem www.bydgoszcz.pl
PL PL EN EN
logo.jpg
Wybierz, aby wyszukać w portalu  w portalu
Wybierz, aby wyszukać na planie  na planie
Urząd Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 1
85-102 Bydgoszcz
tel. 52 58 58 913

Bezpłatna infolinia z telefonów stacjonarnych
800-800-404

Zadzwoń przez Skype:

napisz do Sprawny Urząd
rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2009-05-27, ostatnia aktualizacja: 2010-05-12 09:05:16

Herb, barwy i hejnał


Herb, barwy i hejnał stanowią najważniejsze insygnia samorządowe Miasta Bydgoszczy. Zostały ustanowione Uchwałą Nr XLIV/951/2005 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 30 marca 2005 roku w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Bydgoszczy. Jako symbole stanowiące o odrębności i tożsamości Miasta Bydgoszczy oraz godności władz reprezentujących społeczność lokalną Miasta Bydgoszczy należne jest im szczególne poszanowanie. Uchwałą Nr LXII/960/10 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 24 marca 2010 r. przyjęte zostały zasady używania herbu, barw i hejnału Miasta Bydgoszczy.


HERB

Herb - w polu białym umieszczony jest mur miejski czerwony z blankami, z bramą i trzema basztami, z których środkowa jest wyższa i większa. W każdej baszcie jest po jednym oknie łukowym, natomiast na basztach dachy są niebieskie ze złotymi gałkami. Na gałce dachu baszty środkowej znajduje się złoty wietrznik zwrócony w prawo. W musze widnieje brama ze złotą podniesioną broną. Prawe podwoje jest otwarte, a otwór bram srebrny. Podwoje są niebieskie a okucie złote.

FLAGA

Barwami miasta są kolory: biały, czerwony, błękitny umieszczone w tej kolejności licząc od góry, w trzech poziomych pasach w równej szerokości, w prostokącie o proporcjach ścian 8:5. Centrycznie na przecięciu przekątnych umieszczony jest herb Bydgoszczy.

HEJNAL

Hejnał Bydgoszczy to kompozycja prof. Konrada Pałubickiego z 1946 r., wyłoniona w konkursie z okazji 600-lecia Bydgoszczy.

 

Back.gif powrót   Print.gif drukuj   SendLink.gif poleć znajomemu

 zobacz również
   

Rada Miasta Bydgoszczy, uchwałą nr LXII/959/10 z dnia 24 marca 2010 roku ustanowiła znak promocyjny (logo) Miasta Bydgoszczy oraz zasady jego wykorzystywania. Znak promocyjny Miasta Bydgoszczy nawiązuje do tradycji historycznej ukazując zarys trzech spichrzy w kolorach – czerwonym, żółtym i niebieskim z podpisem BYDGOSZCZ lub BYDGOSZCZ.PL.

pokaż więcej 

For tourists -> Bydgoszcz Information Centre

For business -> The Office of Investor Service and Enterprise