Uwaga! To jest archiwalna wersja strony - nie jest na bieżąco uzupełniana i może zawierać nieaktualne dane.
Aktualna strona Urzędu Miasta Bydgoszczy znajduje się pod adresem www.bydgoszcz.pl
PL PL EN EN
logo.jpg
Wybierz, aby wyszukać w portalu  w portalu
Wybierz, aby wyszukać na planie  na planie
Urząd Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 1
85-102 Bydgoszcz
tel. 52 58 58 913

Bezpłatna infolinia z telefonów stacjonarnych
800-800-404

Zadzwoń przez Skype:

napisz do Sprawny Urząd
rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2007-03-28, ostatnia aktualizacja: 2016-11-29 12:50:57

Kalendarium wydarzeń


Bydgoszcz gości, Bydgoszcz gościem...


 

Rok 2016

6 stycznia podczas noworocznego spotkania organizowanego przez dr Petera Kurza, Nadburmistrza Mannheim miała miejsce prezentacja, występ i koncert, promujące nasze Miasto.

Przyjęcie noworoczne odbywa się w Centrum Kongresowym w Rosengarten od 2000 roku, gdzie Nadburmnistrz Mannheim podsumowuje wydarzenia minionego roku. Dodatkowo w Centrum mają okazję zaprezentować się organizacje rządowe i pozarządowe. Działające w Mannheim Towarzystwo Niemiecko-Polskie (Deutsch-Polnische Gesellschaft e.V. Mannheim), jak co roku, prezentowało Bydgoszcz, jej atuty, walory tutystyczne, historię. W związku z rozpoczętym rokiem jubileuszowym 25-lecia partnerstwa naszych miast wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Kujawiak, którego członkami są Polacy mieszkający w Mannheim i okolicach. W programie znalazły się polskie tańce: polonez, trojak i polka oraz pieśni ludowe. Solistkami koncertu były: Małgorzata Żurańska-Wilkowska i Judyta Wenda z Bydgoszczy oraz Hanna Czarnecka i Dorota Barth z Mannheim. Akompaniowała Katarzyna Wal. Polacy mieszkający w Mannheim oraz ich niemieccy przyjaciele mieli także okazję wysłuchać pięknych polskich piosenek o miłości. Na zaproszenie Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w restauracji Carpaccio wystąpiły Małgorzata Żurańska-Wilkowska i Judyta Wenda z Bydgoszczy, wokalistkom towarzyszyła pianistka Katarzyna Wal. Artyści składają podziękowania dla Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim oraz dla Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska za wypożyczenie strojów ludowych.

występy Mannheim

zespół Mannheim

13 stycznia gośćmi  Mirosława Kozłowicza, zastępcy Prezydenta Miasta byli przedstawiciele Czerkas, miasta partnerskiego Bydgoszczy na Ukrainie.

Podczas spotkania Stanislaw Lukiricz i Ruslan Lola, radni Miasta Czeskasy przekazali życzenia i pozdrowienia od nowo wybranego mera miasta, Anatolija Bondarenko. Dyskutowano o dotychczasowej współpracy miast oraz omówiono możliwości dalszego rozwoju kontaktów partnerskich, szczególnie w dziedzinie merytorycznego wsparcia, jakiego Bydgoszcz mogłaby udzielić Czerkasom w procesie decentralizacji władzy na Ukrainie. Informacja o spotkaniu ukazała się na stronie internetowej naszego miasta partnerskiego http://www.rada.cherkassy.ua/ua/newsread.php?view=10705&s=1&s1=117

radni z ukrainy

22 stycznia darczyńcy z Holandii odwiedzili Bydgoszcz, spotykając się z Janem Szopińskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Bydgoszczy.

Theo Timmers, Jos Van Hama i Andre Piersa od 25 lat przyjeżdżają do Bydgoszczy dwa razy w roku, niosąc pomoc dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Za wieloletnią działalność podziękowały im władze miasta, które reprezentował wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński. Podczas  spotkania w ratuszu, była okazja do wspominania tego, co wydarzyło się przez ćwierć wieku. Holendrom przypomniały się czasy, gdy chcąc się dostać do Polski, musieli spędzić kilka godzin na przejściu granicznym, gdy przewożone przez nich podarunki były sprawdzane przez celników. Przyjaciele z Holandii pomagają domom dziecka, odwiedzają też rodzinne domy dziecka, wszędzie zostawiając prezenty: odzież, sprzęt AGD, przybory szkolne, zabawki. Przez wiele lat była to także pomoc finansowa, np. przy budowie szkoły i dwóch boisk. Darczyńcy z Holandii przekazali na ten cel 40 tys. euro. - Ja to robię dla dzieci. Moją radością jest to, jak widzę ich uśmiech - zdradza Theo Timmers.

Holendrzy w Bydgoszczy

24 stycznia na Scenie Kameralnej Narodowego Teatru im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie odbyła się ukraińska premiera dwujęzycznego polsko-ukraińskiego spektaklu pt. „Dom na granicy” Sławomira Mrożka z udziałem młodzieży z miast partnerskich, Bydgoszczy i Czerkas.

Już po polskiej premierze „Domu na granicy”, która miała miejsce w październiku ubiegłego roku na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy, podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej, koordynowanego przez Urząd Miasta Bydgoszczy, organizatorzy przedsięwzięcia z bydgoskiego Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Ukrainy zapowiadali chęć zaprezentowania spektaklu przed ukraińską publicznością. Miejscem docelowym były Czerkasy, skąd pochodzi połowa uczestników projektu. Niestety epidemia grypy oraz ogłoszona w Czerkasach kwarantanna pozbawiła uczestników przedsięwzięcia możliwości pokazania spektaklu w mieście partnerskim Bydgoszczy. Dzięki zaangażowaniu organizatorów oraz wszystkich uczestników projektu w ciągu zaledwie kilku dni udało się zorganizować pokaz spektaklu Mrożka we Lwowie na scenie kameralnej Narodowego Teatru im. Marii Zańkowieckiej. Na uwagę zasługuje wspaniała postawa młodzieży z Czerkas. Młodzi Czerkaszczanie  bez chwili zawahania przyjechali do Lwowa, by zagrać razem ze swoimi rówieśnikami z Grodu nad Brdą. 24 stycznia br. lwowska publiczność miała okazję obejrzeć dwa spektakle. Wydarzenie zyskało uznanie lwowskich mediów. Bydgoski projekt pt. „Dwujęzyczne polsko-ukraińskie przedstawienie teatralne pt. „Dom na granicy”  S. Mrożka został najwyżej oceniony podczas zeszłorocznej edycji konkursu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży. Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Ukrainy ma w planach organizację kolejnych edycji dwujęzycznych przedsięwzięć teatralnych, sprzyjających  porozumieniu Polaków i Ukraińców oraz współpracy z ukraińskimi miastami partnerskimi Bydgoszczy. 
 
KPU Lwów

26 stycznia, zastępca Prezydenta Miasta Mirosław Kozłowicz spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Sportu Korei, Taekwondo Peace Corps oraz przedstawicielami Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego.

Taekwondo to narodowy sport i tradycyjna sztuka walki Korei. Od 2000 roku jest jedną z dyscyplin olimpijskich. W Polsce ten sport walki dopiero zdobywa popularność, a jego adepci w naszym mieście mogą skorzystać z porad najlepszych ekspertów taekwondo, m.in. trenerów Taekwondo Peace Corps, którzy goszczą w Bydgoszczy i w ramach współpracy szkolą młodzież z Zespołu Szkół nr 10Dziś w ratuszu gościli: przedstawiciel Ministerstwa Sportu Korei odpowiedzialny za taekwondo, Sekretarz Generalny Taekwondo Peace Corps (TPC) wraz z trenerami, Prezes Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego Artur Chmielarz, Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Taekwondo Grzegorz Giełdon, pełnomocnik Zarządu PZTO ds. współpracy z instytucjami koreańskimi - Cheolin Kang, dyrektor Zespołu Szkół nr 10 Aleksandra Kuś. Uczniowie tej szkoły na wysokim poziomie uprawiają taekwondo olimpijskie i zdobywają w tej dyscyplinie liczne sukcesy. Goście zastępcy prezydenta rozmawiali o promowaniu taekwondo w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim, promocji kultury koreańskiej w Polsce, Bydgoszczy jako mieście wspierającym sport oraz aktywizacji młodzieży w celu rozwijania międzynarodowych kontaktów.

w ratuszu taekwondo 

5 lutego na barce Lemara odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Kanał Finow, wczoraj - dziś - jutro" organizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Kanału Finow, Miejskie Muzeum w Eberswalde, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Miasto Bydgoszcz, Miejskie Centrum Kultury oraz Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Kanału Finow, władze miasta Bydgoszczy, reprezentowane przez zastępcę Prezydenta Miasta Annę Mackiewicz, województwa kujawsko-pomorskiego, reprezentowane przez Stanisława Wrońskiego, środowiska naukowego oraz sympatyków żeglugi śródlądowej.
Krótkie wystąpienia, przed otwarciem wystawy, wprowadzające gości w powstanie i funkcjonowanie kanałów Finow oraz Bydgoskiego, wygłosili: Pani Ramona Schönfelder - dyrektor Muzeum w Eberswalde (Niemcy), prof. Hartmut Ginnow-Merkert - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kanału Finow (Niemcy) oraz Tomasz Izajasz - Muzeum Kanału Bydgoskiego. Autorską poezję, w szczególności związaną z wodami płynącymi, zaprezentował prof. Mieczysław Wojtasik - UKW w Bydgoszczy, po czym przystąpiono do głównej punktu uroczystości - otwarcia wystawy.

wystawa barka lemara1

wystawa kanał


Chory chłopiec z Czerkas,  naszego miasta partnerskiego na Ukrainie zaproszony do Bydgoszczy.

Historia małego Andriuszy Semilita z Czerkas, który środki na swoje leczenie zbiera sprzedając robione wraz z mamą bałwanki, poruszyła serca ludzi na całym świecie. Prezydent Bydgoszczy wysłał zaproszenie dla chłopca i jego rodziców do spędzenia wakacji w naszym mieście, a jako prezent podarował pluszowego misia. „Mocno trzymam kciuki za Ciebie i Twoich Rodziców, wierząc, ze już wkrótce będziesz mógł tak jak inne dzieci bawić się i biegać. (…) Wiem, że będziesz musiał spędzić jeszcze trochę czasu w szpitalu, bądź dzielny i pamiętaj, że masz na świecie wielu przyjaciół, którzy bardzo Ci kibicują. (…) Jak tylko będziesz się już lepiej czuł zapraszam Cię na wakacje do Bydgoszczy. Na pewno spodoba Ci się u nas. Mamy tu bardzo ciekawy ogród zoologiczny i terrarium, w którym mieszkają różne niesamowite zwierzęta. Mam nadzieję, że razem z Rodzicami będziesz mógł je wkrótce zobaczyć. Moje zaproszenie będzie zawsze aktualne. Będziecie moimi Gośćmi” – pisał w liście do chłopca Prezydent Bydgoszczy. List oraz pluszową zabawkę z rąk Stanisława Owczarenko, zastępcy mera Czerkas, odebrała mama chłopca, Olena Semilit. Niestety, ciężka choroba uniemożliwia Andriuszy korzystanie wpełni z uroków dzieciństwa, jednak chłopiec dzielnie walczy o swoje życie. Dzięki sprzedaży bałwanków oraz kilku innym akcjom charytatywnym rodzina była w stanie zebrać na leczenie prawie 10 tysięcy hrywien. U Andriuszy Semilita zdiagnozowano białaczkę limfoblastyczną. Leczenie na Ukrainie nie przynosiło rezultatu, dlatego rodzice podjęli decyzję o dalszym leczeniu w Homlu na Białorusi. Terapia chłopca jest długotrwała i bardzo kosztowna. Miesięczny koszt leczenia to około 3 tysięcy dolarów.

chory chłopiec czerkasy

11 lutego Przedstawiciele niemieckiego landu Saksonia-Anhalt odwiedzili Bydgoszcz.


Minister Rainer Robra, Szef Kancelarii Premiera Landu Saksonia-Anhalt, Cornelia Pieper, Konsul Generalna Republiki Niemiec w Gdańsku, Thomas Kelter, dyrektor Referatu Międzynarodowej Współpracy Kancelarii Landu Saksonia-Anhalt oraz Ulrike Vogt, przedstawicielka Protokołu Konsulatu Generalnego w Gdańsku odwiedzili nasze Miasto. Celem wizyty było nawiązanie międzynarodowej współpracy, która może w przyszłości zaowocować podpisaniem umowy partnerskiej z naszym województwem. Goście spotkali się z Rafałem Bruskim, Prezydentem Miasta następnie zwiedzili m.in. Operę Nova, zakłady pojazdów szynowych Pesa Bydgoszcz, Centrum Szkolenia Sił Połączonych Nato (JFTC), halę widowiskowo-sportową „Łuczniczka” oraz Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. Minister Rainer Robra jest Szefem kancelarii Premiera Landu Saksonia-Anhalt. Od maja 2002 roku Rainer Robra został szefem Kancelarii Państwowej stanu Saksonia-Anhalt. Jest członkiem Parlamentu odpowiedzialnym za politykę medialną w kraju. Rainer Robra zajmuje różne funkcje honorowe: jest min. Prezesem ”Landesverbandes Sachsen-Anhalt der freien Straffalligenhilfe” (Związku pomocy więźniom w Saksonii-Anhalt) i przewodniczącym “Stiftung Rechtsstaat Sachsen-Anhalt e.V.” (Fundacja Państwo Prawny Saksonia Anhalt”). Po studiach prawniczych w Getyndze i Hamburgu pracował jako sędzia w Hanowerze, a później jako prokurator w Celle. W 1986 roku rozpoczął pracę w Ministerstwie Sprawiedliwości Dolnej Saksonii, gdzie został asystentem sekretarza ds. prawa karnego. W latach 1990-1994 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w Saksonii-Anhalt i na tym stanowisku odegrał decydującą rolę w rozwoju systemu sądowego. W 1994 roku założył kancelarię w Magdeburgu, gdzie pracował jako radca prawny. Ministrowi podczas wizyty towarzyszyła Cornelia Pieper. Niemiecka polityk, posłanka do Bundestagu, wiceminister spraw zagranicznych ds. kontaktów kulturalnych z zagranicą w rządzie Angeli Merkel (2009-2013), od 2014 r. konsul generalny Niemiec w Gdańsku. Saksonia-Anhalt to kraj związkowy w środkowej części Niemiec ze stolicą w Magdeburgu. Premierem rządu jest Reiner Haseloff. To region przemysłowo-rolniczy: wydobycie węgla brunatnego (Saskie Zagłębie Węglowe), rud miedzi, soli kamiennej i soli potasowych; przemysł chemiczny, elektrotechniczny, elektroniczny, maszynowy, środków transportu, metalowy i spożywczy. Saksonia-Anhalt powstała przez administracyjne połączenie części dawnej pruskiej prowincji Saksonia, która stanowi główną część obecnego kraju związkowego, z dawnym Freistaat Anhalt i częściami dawnego księstwa Brunszwiku. W Bydgoszczy operuje obecnie ponad 40 firm z kapitałem niemieckim. Są to firmy reprezentujące głównie branżę meblarską, przetwórstwa tworzyw sztucznych i spożywczą.

goście z niemieckiego landu

 
Miasto po raz drugi otrzymało Certyfikat Dwunastu Gwiazd, przyznany przez Radę Europy za organizację Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej.


Miasto Bydgoszcz zorganizowało Tydzień Demokracji w sposób znakomity, przyczyniając się tym samym do rozwoju demokracji lokalnej w Europie i spełniając wszystkie kryteria w kategorii Miasta Dwunastu Gwiazd. Dziękuję Panu za nieustanne wsparcie i owocną współpracę na rzecz szerzenia demokracji i zaangażowania obywateli w rozwój samorządności. Mam nadzieję, że Miasto Bydgoszcz podejmie się organizacji kolejnej edycji Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej i będzie naszym partnerem także w 2016 roku - napisał Jean-Claude Frécon, Przewodniczący Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w liście do Rafała Bruskiego, Prezydenta Miasta.
Przypominamy, że Miasto podjęło się koordynacji i współorganizacji przedsięwzięć w ramach Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej w dniach 12-18 października 2015 r. Już po raz trzeci zaangażowaliśmy się w tę ważną inicjatywę Rady Europy, promującą postawy obywatelskie, po raz drugi w kategorii 12-Star City (Miasto Dwunastu Gwiazd).
Europejski Tydzień Demokracji Lokalnej jest przedsięwzięciem wspólnotowym, którego ideą są działania skierowane do obywateli, organizowane co roku jednocześnie w czterdziestu siedmiu krajach członkowskich Rady Europy. Daty tego tygodnia wyznacza się tak, aby zawierały w sobie dzień 15 października – datę podpisania Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego w 1985 roku. Pod wspólnym tytułem przygotowywane są wydarzenia w państwach członkowskich Rady Europy, których celem jest wzmacnianie poczucia jedności społeczności lokalnych. Młodzi ludzie z Bydgoszczy i zagranicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach, szkoleniach, debatach, wystawach, konkursach, wycieczkach oraz grze miejskiej. Młodzież twórczo angażowała się w realizację ciekawych reportaży, a także z powodzeniem sprawdziła się w roli twórców-aktorów podczas przygotowywania dwujęzycznego przedstawienia teatralnego. W organizację wydarzeń o charakterze europejskim włączyły się:

Zespół Szkół nr 36, International School of Bydgoszcz, Nieformalna Grupa „Sławek i Przyjaciele”, Klub Przyjaciół Ukrainy, Bydgoski Klub Rotary, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej,  Bydgoskie Centrum Informacji, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Miejskie Centrum Kultury.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim, gratulując motywacji do działania, wielkiego zaangażowania oraz ciekawych pomysłów.

Strona Rady Europy poświęcona projektowi i wydarzeniom przygotowanym w Bydgoszczy http://sedl.alnetis.fr/en/

city game 2015

certyfikat eldw2015

W dniach 17-19 lutego przedstawiciele Bydgoszczy uczestniczyli w konferencji Urban Thinkers Campus w Mannheim – inicjatywie ONZ, opartej na programie UN-HABITAT Światowej Kampanii Rozwoju Miast.

Program debaty koncentrował się na obecnych i przyszłych wyzwaniach związanych z życiem w miastach i metropoliach. Poszczególne zespoły konferencji wypracowały rekomendacje celem przekazania zarządowi UN-HABITAT. W ramach wydarzenia specjalnie dla miast partnerskich Mannheim odbyło się tzw. Miejskie Laboratorium, dot. „Dobrego Zarządzania/Ewaluacji Polityki Rozwoju Miast”. W czasie laboratorium przedstawiona została prezentacja na temat zrównoważonego rozwoju Miasta Bydgoszczy.

MANNHEIM

26 lutego z przedstawicielami parlamentu ukraińskiego spotkał się Mirosław Kozłowicz, zastępca Prezydenta Miasta.

W wizycie zorganizowanej z inicjatywy Rafała Piaseckiego, radnego Rady Miasta Bydgoszczy, wzięli udział Dmitry Lubinec, poseł Rady Najwyższej Ukrainy, Volodymyr Tsykalevych, doradca w Radzie Najwyższej Ukrainy oraz Nikolay Tsykalevych, asystent Rady Miasta Browary. Podczas spotkania rozmawiano na temat sytuacji na Ukrainie, możliwych formach wsparcia kraju w procesie decentralizacji władzy oraz potencjalnych polach współpracy Ukrainy z Bydgoszczą. Goście z Ukrainy odwiedzili Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o. o. podczas wizyty w naszym mieście.

rada najwyższa ukrainy 

2 marca studenci Erasmusa z wizytą w ratuszu.

Około 140 zagranicznych studentów dzięki programowi Erasmus uczy się na bydgoskich uczelniach. Ze studentami w ratuszu spotkała się Iwona Waszkiewicz, Zastępca Prezydenta Miasta. Zagraniczni Goście wysłuchali prezentacji o mieście i skorzystali z informacji turystycznych dzięki Bydgoskiemu Centrum Informacji. Studenci w ramach programu Erasmus i międzynarodowej wymiany międzyuczelnianej będą kształcić się w bydgoskich uczelniach: Collegium Medicum UMK, Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej, Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym oraz Wyższej Szkole Gospodarki. Studenci goszczący w Bydgoszczy pochodzą z krajów takich, jak: Turcja, Chorwacja, Czechy, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Węgry, Kenia, Indie, Indonezja, Afganistan, Syriai Cypr.

e. 
 

W dniach 7-10 marca w naszym mieście gościła delegacja z Kragujevca, miasta partnerskiego Bydgoszczy w Serbii.


Skład delegacji z Kragujevca:
Pani Slavica Kominac, wiceprzewodnicząca Rady Miasta,
Pan Slavoljub Jovanovic, dyrektor Parku Pamięci „Memorial Park October"
Pani Katarina Babic, kurator wystawy „Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej 2015”

Cel wizyty delegacji z Kragujevca  to przede wszystkim udział w uroczystym otwarciu wystawy „Międzynarodowy Salon Karykatury Międzywojennej 2015” w Galerii miejskiej bwa, a także określenie dalszej współpracy, dotyczącej  przede wszystkim kultury. Podczas wizyty w Bydgoszczy Goście dyskutowali  o dalszej współpracy z Panią Iwoną Waszkiewicz, zastępcą Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Kazimierzem Drozdem, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Bydgoszczy.

Umowa o partnerstwie została podpisana w  dniu 23 lipca 1971 roku, mija więc w tym roku 45. rocznica partnerstwa między naszymi zaprzyjaźnionymi miastami. Kragujevac to 180-tysięczne miasto regionu Szumadija położone nad dopływem Morawy, Lepenicą, 125 kilometrów na południe od Belgradu. To gospodarcze, akademickie, administracyjne i kulturalne centrum regionu Szumadija, i całej Serbii. W Kragujevcu znajdują się duże zakłady przemysłu motoryzacyjnego i zbrojeniowego połączone w holding przemysłowy Zastava. Wytwarzane są tam samochody marki Yugo, wcześniej - Zastava. W mieście powstały pierwsze w Serbii: sąd, gimnazjum, drukarnia i teatr. W czasie drugiej wojny światowej w wyniku akcji odwetowej hitlerowcy rozstrzelali ponad tysiąc mieszkańców miasta, wśród których były dzieci. Dla upamiętnienia tej tragedii w miejscu kaźni wybudowano muzeum; corocznie odbywają się manifestacje oraz imprezy o charakterze antywojennym, w tym Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej.
Podczas wizyty w Bydgoszczy Goście z Serbii zwiedzili m.in. Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego, Miejskie Centrum Kultury, Zespół Pałacowo-Parkowy Ostromecko oraz  Młodzieżowy Dom Kultury nr 5, którego artystyczne przedsięwzięcia  promują i rozwijają współpracę międzynarodową Miasta Bydgoszczy z Kragujevcem w Serbii. Goście mieli także okazję zapoznać się z projektami międzynarodowymi realizowanymi przez nasze miasto, z uwzględnieniem projektu SHIFT-X: "Dziedzictwo poprzemysłowe nowym obliczem kultury miast i regionów”, a także dowiedzieć się o  funkcjonowaniu Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy. Delegacji z Kragujevca zaprezentowana została również oferta gospodarcza naszego Miasta. Był też czas na wizytę w  Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.

Z inicjatywy Urzędu Miasta Bydgoszczy, w dniu 7 marca miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej 2015”, połączone z artystyczną prezentacją dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury nr 5. Galeria Miejska bwa będzie gościć wystawę w dniach 7 marca - 3 kwietnia 2016 roku. Konkurs Karykatury Antywojennej organizowany jest w Kragujevcu co dwa lata od 1981 roku. Inicjatorem tego przedsięwzięcia artystycznego byli rysownicy z Kragujevca oraz dziennikarze tygodnika „Svetlost”. Pierwyzy konkurs w 1981 roku upamiętniał tragiczne wydarzenia z dnia 21 października 1941 roku, kiedy niemieccy faszyści zabili tysiące mieszkańców Kragujewca i okolic. Salon Karykatury, określany mianem antywojennego sumienia świata, jest przesłaniem promującym pokój na świecie, wędrującym w formie ekspozycji od miasta do miasta. Międzynarodowe Wystawy Karykatury cieszą się ogromnym uznaniem wśród artystów oraz w organizacjach pokojowych na całym świecie. Salon Karykatury gościł już w Bydgoszczy kilkukrotnie - w 2005 roku w Galerii Miejskiej bwa, w 2007 roku w Galerii nad Brdą Wyższej Szkoły Gospodarki, w 2009 roku w Spichrzach nad Brdą oraz w 2014 roku w Galerii Miejskiej bwa. Tradycyjnie, co dwa lata, Prezydent Miasta Bydgoszczy funduje jedną z głównych nagród w konkursie, który nawiązuje do tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. W 2015 roku Nagrodę Miasta Bydgoszczy w wysokości 750 euro zdobył ukraiński artysta Sergey Semandayev.

kragujevac2016


wystawa kragujevac 2016


15 marca uroczyste otwarcie Honorowego Konsulatu Ukrainy przy ul. Garbary.


Z udziałem Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrii Deshchytsia, Konsula Ukrainy w Gdańsku Lwa Zacharczyszyna i Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego otwarty został nowy konsulat honorowy Ukrainy w mieście. Konsulem Honorowym został Krzysztof Sikora. To ósmy konsulat honorowy w naszym mieście. Mieści się na terenie kampusu Wyższej Szkoły Gospodarki. W ramach otwarcia odbyło się spotkanie z przedstawicielami administracji, instytucji oraz ukraińskimi studentami uczącymi się w naszym mieście. Gratulacje nowemu konsulowi honorowemu złożył m.in. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który na ręce Krzysztofa Sikory przekazał oprawiona fotografię Bydgoszczy. Otwarciu honorowej placówki konsularnej towarzyszyło również przedstawienie prezentujące uroki kultury ukraińskiej. Bydgoszcz ma silne związki z Ukrainą. Od 2000 r. naszym partnerskim miastem są Czerkasy, jedno z najbardziej malowniczych ukraińskich miast, położone na prawym brzegu Dniepru, w odległości 240 kilometrów od Kijowa, liczące ok. 300 tys. mieszkańców. Od 2004 roku naszym drugim miastem partnerskim na Ukrainie jest Krzemieńczuk, miasto położone w środkowej części Ukrainy, nad Dnieprem, w obwodzie połtawskim, liczące ok. 250 tys. mieszkańców.
Nasze miasto było jednym z pierwszych, które zaoferowały pomoc osobom z polskimi korzeniami ewakuowanym z Donbasu. W 2015 r. przyjęliśmy dwie rodziny, które nad Brdą znalazły swój nowy dom.

konsulat ukrainy 

16 marca gośćmi wiceprezydenta Mirosława Kozłowicza byli Yurii Hrytsenko, Przewodniczący Rady Miasta Krzemieńczuka oraz Andrii Melnyk, dyrektor jednostki komunalnej „Kremenchuk Invest”.

Celem wizyty było omówienie możliwości wymiany dobrych praktyk oraz organizacji wizyt studyjnych specjalistów z Bydgoszczy w bydgoskich instytucjach. Goście odwiedzili Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny oraz Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Władze Krzemieńczuka zainteresowane są rozwojem parku przemysłowo-technologicznego oraz budową podobnej do bydgoskiej instalacji w celu stworzenia uporządkowanego systemu gospodarki odpadami.

pronatura

19 marca Dzień Świętego Patryka w Bydgoszczy.

Bydgoskie obchody Dnia Świętego Patryka odbyły się trochę nietypowo, bo 19 marca (dzień ten obchodzony jest 17 marca). Dzięki temu wzięło w nich udział więcej gości, m.in. konsul Irlandii, a także ok. 200 zagranicznych studentów uczących się w Collegium Medicum, w tym kilkunastu Irlandczyków. Prosto z piętrowego autobusu, który zaparkował na Starym Rynku, uczestników zabawy powitał Prezydent Miasta Rafał Bruski. O oprawę muzyczną zadbały bydgoskie Żuki. Dzień Świętego Patryka został ustanowiony ku czci misjonarza i biskupa, który krzewił wiarę chrześcijańską w Irlandii. Żył na przełomie IV i V wieku i wsławił się swoją działalnością duszpasterską, dokonywaniem rozmaitych cudów, a także szczególnym darem wykładania prawd wiary. Dzień Świętego Patryka w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Funlandii i Labradorze oraz na Montserrat jest dniem wolnym od pracy. Jedną z najważniejszych tradycji obchodów tego święta jest noszenie charakterystycznych ubrań w kolorze zielonym, ponieważ jest to narodowy kolor Irlandii, który nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizuje koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Liczną grupę Irlandczyków w Bydgoszczy stanowią studenci Collegium Medicum. Uczelnia nawiązała kontakt z czterema rekruterami, którzy na miejscu, w Irlandii, zachęcają przyszłych medyków do studiowania na bydgoskiej uczelni.

Dzień Św.Patryka


11 kwietnia, młodzież z sześciu europejskich miast wraz z opiekunami odwiedziła bydgoski ratusz , z Goścmi spotkała się zastępca Prezydenta Miasta Anna Mackiewicz.

Młodzież z sześciu europejskich miast połączył projekt edukacyjny w ramach programu Erasmus+, zatytułowany: „Cities on Rivers” (Miasta nad rzekami). Jednym z partnerów projektu edukacyjnego „Cities on Rivers” jest Zespół Szkół nr 4. Ich gośćmi są uczniowie i nauczyciele z pozostałych szkół wchodzących w projekt: z Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii oraz Włoch. Po spotkaniu w ratuszu uczniowie wybrali się na zwiedzanie Barki Lemara. Wzięli też udział w grze miejskiej „Poznaj uroki Bydgoszczy i Brdy”. Projekt pokazuje, jak wartościowe są rzeki dla ludzi i historii. Wszystkie cywilizacje skupiały się wokół źródeł wody. Woda stanowi dziedzictwo narodowe i nie powinna być marnowana. Projekt wypływa z potrzeby ochrony środowiska, jego celem jest rozbudzenie miłości mieszkańców do miejscowej rzeki. Autorzy o projekcie: „Rzeki nie stoją w miejscu tylko płyną , niosąc ze sobą opowieści naszych przodków, ale też zanieczyszczenia, których źródła oddalone są o wiele mil. Rzeki dzielą, ale mogą też zbliżać ludzi przez budowę mostów, które jednoczą. Tym projektem chcemy wznieść most nad Europą by nas zjednoczył pokazując wspólne cechy i pomagając zrozumieć różnice”.

zsnr4


W dniach 13-14 kwietnia odbywała się w Bydgoszczy konferencja dotyczącą nowoczesnej gospodarki komunalnej naszego Miasta.


Na konferencję zostali zaproszeni przedstawiciele ukraińskich samorządów. Do naszego miasta przyjechali także ukraińscy parlamentarzyści oraz Konsul Generalny Ukrainy.

Swój udział we wspólnym forum potwierdziło ok. 50 przedstawicieli kilkunastu miast ukraińskich, w tym merowie i ich zastępcy. Do Bydgoszczy przyjechali przedstawiciele ukraińskich miasta takich jak - Krzemieńczuk i Czerkasy - miasta partnerskie Bydgoszczy, Tarnopol, Fastów, Browary, Żytomierz, Łuck, Berdiańsk, Mariupol, Iwano-Frankiwsk, Wołnowacha.
Tematyka dwudniowej konferencji „Nowoczesna gospodarka komunalna miasta Bydgoszczy – forum polsko-ukraińskie” dotyczyła trzech zagadnień – odpadów, wody i transportu publicznego. Podczas pierwszego dnia konferencji w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym zaprezentowali się także partnerzy forum – firmy Termomeccanica Ecologia oraz PESA Bydgoszcz i Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy – partner akademicki. Podczas drugiego dnia odbyły się wizyty studyjne do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, Instalacji Termicznego Przekształcania Osadów Ściekowych, Ujęcia wody „Czyżkówko” oraz Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem.

Pronatura konferencja

 

10 lat współpracy z Wilhelmshaven.


W dniach 18-20 kwietnia z okazji 10-lecia współpracy partnerskiej do Bydgoszczy zawitała delegacja władz niemieckiego Wilhelmshaven.

Goście świętowali z nami 670. Urodziny Miasta. Na czele delegacji stanął Nadburmistrz Wilhelmshaven Andreas Wagner. Towarzyszyli mu jego zastępcy: Holger Barkowsky i Ursula Glaser, a także Ilma Samel – przewodnicząca Związku Mieszkańców Bydgoszczy w Niemczech, Julia Muth – rzecznik prasowy oraz Bianka Götz odpowiedzialna za współpracę międzynarodową Miasta Wilhelmshaven.


19 kwietnia Goście spotkali się z Prezydentem Rafałem Bruskim, następnie wraz z władzami Bydgoszczy złożyli kwiaty pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego. Popołudniu wzięli udział w uroczystej sesji z okazji 670. urodzin Bydgoszczy, z kolei 20 kwietnia uczestniczyli m.in. w uroczystym sadzeniu dębu upamiętniającym prof. Zygmunta Mackiewicza w al. Ossolińskich – przy tej okazji wspomniany został również Wilfried Samel, który był wielkim przyjacielem Bydgoszczy i którego dąb posadzono w tej samej alei 10 lat temu. Dokładnie 19 kwietnia 2006 roku, w bydgoskim ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 660. Urodzin Bydgoszczy, podczas której obecne były m.in. ówczesne władze Wilhelmshaven. Wtedy doszło do podpisania umowy partnerskiej pomiędzy miastami. Członkiem tamtej delegacji była także wizytująca dziś Bydgoszcz Ilma Samel, wdowa po Wilfriedzie Samelu, urodzonym w Bydgoszczy, a zmarłym w 2006 r. przewodniczącym Związku Bydgoszczan w Niemczech. 10 lat temu na ręce prof. Zygmunta Mackiewicza, prezesa Społecznego Komitetu Odbudowy Fontanny „Potop”, Ilma Samel przekazała czek na 2,5 tys. euro jako wsparcie dla inicjatywy odbudowy Potopu. Pieniądze zebrano wśród osób zrzeszonych w Związku Bydgoszczan. W czasie 10-letnich kontaktów miasta rozwinęły współpracę szczególnie w zakresie kultury i edukacji. Związki polsko-niemieckie zaprezentowano na wystawie „Polacy i Niemcy w Bydgoszczy” przygotowanej przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, która otrzymała trzecią nagrodę w konkursie Muzealne Wydarzenie Roku „Sybilla 2006”. Po Bydgoszczy wystawę można było także oglądać w Wilhelmshaven, gdzie mieszka wielu bydgoszczan pochodzenia niemieckiego. Z kolei w ramach nawiązywania kontaktów młodych mieszkańców obu miast co roku odbywają się dwa spotkania młodzieży polsko-niemieckiej (jedno w Wilhelmshaven i jedno w Bydgoszczy). Delegację z Wilhelmshaven gościliśmy w 2013 r. podczas Steru na Bydgoszcz, z kolei prezydent Rafał Bruski dwa lata wcześniej gościł z okazji święta miasta na specjalnej Sesji Rady Miasta Wilhelmshaven, podczas której podziękował ustępującemu po 25 latach nadburmistrzowi Eberhardowi Menzelowi za opiekę nad bydgoszczanami, którzy po wojnie znaleźli tam swoje miejsce i mogą kultywować pamięć o rodzinnych stronach. Prezydent wraz załogą Solanusa, która zawitała do tamtejszego portu podczas swojego piętnastomiesięcznego rejsu „Morskim Szlakiem Polonii”, złożył wtedy kwiaty pod Pomnikiem Chwały Bydgoskiej na Cmentarzu Honorowym w Wilhelmshaven.
Wilhelmshaven to miasto położone nad zatoką Jade (Morze Północne) i kanałem Ems-Jade, w kraju związkowym Dolna Saksonia, liczące ok. 90 tys. mieszkańców. Obecnie to duży port morski, służący głównie przywozowi ropy naftowej. W mieście znajdują się zakłady przemysłu petrochemicznego, chemicznego, stoczniowego, precyzyjnego, maszynowego oraz spożywczego. Wilhelmshaven jest jednym z sześciu ośrodków badań morskich (trzy instytuty badawcze) i główną bazą marynarki wojennej Niemiec. Morze inspiruje nie tylko naukowców, ale przyciąga do miasta rzesze turystów. Przypływy i odpływy stanowią ogromną atrakcję turystyczną – podczas obserwacji tego niesamowitego zjawiska, można wejść w głąb morza nawet do dwóch kilometrów. Inną atrakcją miasta jest oceanarium, a nieformalny symbol miasta to foka, której wizerunek można znaleźć na pocztówkach, kubkach i innych pamiątkach.

Wilhelmshaven- ratusz

Ilma Samel

złożenie kwiatów

urodziny Miasta

 
7 maja Prezydent Rafał Bruski spotkał się z Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, delegacją Ambasady oraz przedstawicielami Zespołu Shanghai Balet.


W spotkaniu uczestniczyli także zastępca Prezydenta Iwona Waszkiewicz i Maciej Figas - dyrektor Opery Nova. Sobotnia wizyta była związana ze współpracą kulturalną i wizytami chińskich zespołów baletowych na Bydgoskim Festiwalu Operowym (w roku ubiegłym Suzhou Ballet, a na tegorocznym festiwalu Shanghai Balet). Delegacja gości z Ambasady Chin była obecna na  niedzielnym występie Shanghai Balet podczas zakończenia Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Grupa The Shanghai Ballet utworzona w 1979 r. gromadzi utytułowanych międzynarodowymi nagrodami tancerzy. Odbyła liczne tourne, m.in. do U.S.A., Kanady, Japonii, Tajlandii , Nowej Zelandii ,Australii, Anglii, Skandynawii, Hiszpanii.  Baletowa adaptacja słynnego romansu Charlotte Brontë "Dziwne losy Jane Eyre", zaliczanego do szczytowych osiągnięć literackich epoki wiktoriańskiej, harmonijnie łącząca melodramatyczną fabułę libretta z techniką baletu współczesnego jest jedną z popisowych pozycji w repertuarze zespołu.

chińska delegacja

W dniach 10-12 maja 2016 roku w Bydgoszczy odbyły się Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN, w których wzięła udział dwunastoosobowa delegacja z Krzemieńczuka – przedstawiciele władz samorządowych oraz prywatni przedsiębiorcy.

Podczas wizyty w Bydgoszczy, w siedzibie spółki ProNatura, podpisane zostało „Memorandum o współpracy”. W imieniu bydgoskiego zakładu porozumienie podpisali prezes zarządu Konrad Mikołajski oraz wiceprezes zarządu Dariusz Gręzicki, a w imieniu miasta partnerskiego dyrektor Andrii Melnyk i Oksana Kuźmenko z Przędsiębiorstwa Komunalnego „Kremenchuk Invest”. Goście odbyli też spotkania w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym oraz Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

wodkan

 

13 maja gościliśmy w ratuszu uczniów III klasy szkoły podstawowej International School of Bydgoszcz.

Uczniowie spotkali się z Mirosławem Kozłowiczem, zastępcą Prezydenta Miasta, zwiedzili budynek ratusza, poznając jego historię, a także zapoznali się z pracą radnych oraz specyfiką głosowania podczas sesji Rady Miasta Bydgoszczy. Mili Goście otrzymali symboliczne upominki.

international school w ratuszu

19 maja Gośćmi bydgoskiego ratusza była delegacja z Kragujevca, miasta partnerskiego Bydgoszczy w Serbii.

Delegacja z Kragujevca  gościła w naszym mieście w dniach 18 – 22 maja br. w ramach projektu „Polsko - Serbski Kolaż Artystyczny".

Ze strony serbskiej gościliśmy:
- Panią Tamarę Babic, przedstawiciela Urzędu Miasta Kragujevca
- Pana Zorana Ranitovica , dyrektora SP im. 21 października
- dr Vojislava Ilica malarza, nauczyciela, który przywiezie prace artystów z Kragujevca
w ramach projektu "Detal, piękno niedostrzegane - Bydgoszcz (Kragujevac) w miniaturze"
- Panią Olgę Popov, nauczyciela muzyki, dyrygenta chóru SP im. 21 października
- siedmiu uczniów z Chóru SP im. 21 Października

„Polsko-serbski kolaż artystyczny II” to kontynuacja projektu edukacyjno-kulturalnego, promującego twórczość i działalność artystyczną młodzieży z miast partnerskich – Bydgoszczy i Kragujevca. Tegoroczna edycja projektu ma na celu promocję twórczości artystycznej młodzieży z Kragujevca w Bydgoszczy oraz kontynuację realizowanych wspólnie przedsięwzięć i akcji kulturalno-edukacyjnych młodzieży z obu miast. W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty muzyczne oraz instrumentalno-wokalne z elementami muzyki serbskiej i polskiej, a także warsztaty integracyjne.  Zwieńczeniem spotkania w Bydgoszczy utalentowanej młodzieży z Bydgoszczy i Kragujevca było otwarcie wystawy "Detal, piękno niedostrzegane -Bydgoszcz i Kragujevac w miniaturze" w Młodzieżowym Domu Kultury nr 5. Wystawie towarzyszył wspólny występ Chóru z SP 21 Października w Kragujevcu, Zespołu Pieśni Dawnej Fresca Voce oraz Zespołu Młodzieżowego "Camerata Fordońska".

Wernisaż prac plastycznych młodzieży bydgoskiej został zainspirowany twórczością serbskich artystów. Dzięki wartościowemu przedsięwzięciu Bydgoszcz została pokazana przez pryzmat twórczości dzieci i młodzieży jako miasto muzyki i kultury, a także miasto rozwijające się i otwarte.

mdk nr 5 Kragujevac
.
ratusz Kragujevac

W dniach 23-24 maja przedstawiciel współpracy międzynarodowej Miasta Bydgoszczy, na zaproszenie Ambasady RP w Atenach, wziął udział  w wizycie w mieście Patras oraz w uroczystościach z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Atenach.

Wizyta miała na celu wzmocnienie relacji z Patras i określenie nowych pól potencjalnej współpracy. W programie miało miejsce spotkanie w Izbie Handlowej i Parku Przemysłowym Patras, gdzie zaprezentowane został gospodarcze atuty miasta Bydgoszczy oraz spotkanie z Polonią.

PATRA

6 czerwca 2016 roku Mirosław Kozłowicz, zastępca Prezydenta Miasta, spotkał się w ratuszu z młodzieżą z Ławaryszek pod Wilnem.

Uczniowie z Polskiego Gimnazjum im. Stefana Batorego przyjechali do Bydgoszczy na zaproszenie Gimnazjum nr 16 im. Ignacego Jana Paderewskiego W Bydgoszczy. Współpraca pomiędzy szkołami rozwija się od trzech lat w ramach projektu „Polacy ponad granicami", polegającego na nawiązywaniu współpracy i kontaktów z Polakami na całym świecie. Koordynatorem projektu na Litwie jest Jelen Palewicz, nauczyciel sztuk plastycznych, a w Bydgoszczy Krzysztof Jarocki, nauczyciel geografii. Podczas licznych podróży w ramach projektu nawiązane zostały kontakty z Polonią w Kazachstanie, Stanach Zjednoczonych, Gruzji, Rosji i Litwie. Wymiana młodzieży z gimnazjum na Litwie to kolejne spotkanie szkół, które odwiedziły się wzajemnie po raz pierwszy w ubiegłym roku. W marcu tego roku uczniowie z Bydgoszczy uczestniczyli w obchodach święta Wilna, tzw. Kaziukach. Delegacja  z Gimnazjum nr 16 brała również udział w nadaniu imienia i podniesienia do rangi Gimnazjum szkoły w Ławaryszkach. W czasie tej wizyty zorganizowano konkursy wiedzy o zaprzyjaźnionych miastach, a główną nagrodę w konkursie ufundowała Anna Mackiewicz, zastępca Prezydenta Bydgoszczy. W programie obecnej wizyty znalazło się m.in. zwiedzanie Bydgoszczy i okolic, rejs po Brdzie, wspólna zabawa, noc filmowa i ognisko. Goście z Litwy uczestniczyli też w zajęciach lekcyjnych. W przyszłości koordynatorzy planują tygodniowe wymiany, połączone z pobytem młodzieży u rodzin.

Litwa szkoła

7 czerwca odbyło się spotkanie młodzieży z Włoch i Polski, uczestniczącej w projekcie EUROTRIP, z Mirosławem Kozłowiczem, zastępcą Prezydenta Miasta.

EUROTRIP jest projektem realizowanym w ramach programu Erasmus+. Adresatami projektu jest młodzież szkół ponadgimnazjalnych z Włoch (Liceum Zawodowe w Pescia) i z Polski  (V Liceum Ogólnokształcące im. L. Kruczkowskiego).
Najważniejsze cele projektu:
- Przekraczanie barier językowych poprzez rozwijanie umiejętności sprawnego posługiwania się językami europejskimi wśród młodzieży
- Wzbogacanie wiedzy uczniów o kulturze, tradycji i tożsamości krajów europejskich oraz popularyzowanie wiadomości o krajach partnerskich wśród mieszkańców regionu  ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkolnej
- Nabywanie umiejętności pracy zespołowej, kreatywnego działania oraz wspólnego pokonywania trudności oraz zespołowe opracowywanie alternatywnych rozwiązań.
- Rozbudzanie wśród młodzieży zdolności myślenia analitycznego i syntetycznego, prowadzącego do pełniejszego rozumienia otaczającego świata oraz dostrzegania relacji między światem a najbliższym otoczeniem oraz populacją ludzką a pojedynczym człowiekiem.
- Rozwijanie zdolności komunikacji nie tylko językowej ale też komunikacji na płaszczyźnie międzykulturowej (edukacyjnej, zawodowej, prywatnej).
- Popularyzacja turystyki krajowej i zagranicznej
- Dostosowanie kwalifikacji do potrzeb rynku pracy, sektor turystyki jako potencjalne miejsce pracy
- Kształtowanie osobowości, rozbudzanie nowych pasji, rozwijanie zainteresowań młodzieży  pochodzącej z różnych środowisk w tym także ubogich i wykluczonych.
 
Zakres merytoryczny projektu zakłada przeprowadzenie warsztatów i wizyt studyjnych w wybranych regionach Włoch oraz Polski. Podczas krótkoterminowych wymian uczniowie będą mieli okazję poznać kulturę, historię, architekturę, geografię, zwyczaje, tradycje, a także walory przyrodnicze i pozaprzyrodnicze odwiedzanych regionów.

Erasmus 5LO 

16 czerwca Sarunas Adomavicius, Ambasador Litwy w Polsce, złożył wizytę w bydgoskim ratuszu.

Czwartkowa (16.06) wizyta dyplomaty to element jego podróży po regionie. W bydgoskim ratuszu, w imieniu Prezydenta Miasta Rafała Bruskiego, spotkała się z Gościem zastępca Anna Mackiewicz. Podczas rozmowy Ambasadora interesowały m.in. możliwości współpracy edukacyjnej i kulturalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
Sarunas Adomavicius ma 64 lata, z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Wileńskiego. Od 1992 r. związany z litewską dyplomacją. Reprezentował swój kraj na placówkach m.in. w Austrii i Włoszech, był również wiceministrem spraw zagranicznych Litwy (2009-2010) oraz szefem misji OBWE w Czarnogórze (2010-2012).

ambasador Litwy 

Udział przedstawicieli Mannheim w Festiwalu „Ster na Bydgoszcz” oraz wydarzeniach współorganizowanych przez Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Bydgoszczy.

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Bydgoszczy w bydgoskim festiwalu wodnym uczestniczyli przedstawiciele Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Mannheim, p. Gisela Medzeg i p. Piotr Pilkowski. 17.06.2016 Goście wzięli także udział w polsko-niemieckiej konferencji z okazji jubileuszu 25-lecia podpisania Traktatu o polsko-niemieckim dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Konferencja została zorganizowana przez Towarzystwo Polsko-Niemieckie przy współpracy Miasta Bydgoszczy (dofinansowanie w kwocie 6 950 zł) oraz Miejskiego Centrum Kultury. Uczestnikami projektu są uczniowie z IX LO w Bydgoszczy oraz z Niedersachsen. 19.06.2016 w Ostromecku delegacja uczestniczyła w IV Artystycznej Podróży z Towarzystwem Polsko-Niemieckim w Bydgoszczy - cyklicznym wydarzenie, mającym na celu kontynuację i rozszerzenie współpracy polsko-niemieckiej w zakresie wymiany kulturalnej twórców sztuki oraz współpracy młodzieży. IV edycja wydarzenia w szczególny sposób ma za zadanie ukazać przenikanie się kultury miasta Bydgoszczy i partnerskiego Mannheim oraz zaprzyjaźnionego Niedersachsen w roku jubileuszu 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Wydarzenie to wpisuje się w kalendarz obchodów 25. rocznicy podpisania umowy o partnerstwie miast.

STER 

Podczas wizyty w Polsce Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga ( w dniach 19-21 czerwca br. w Warszawie), zostało zorganizowane IV Forum Regionalne Polska-Chiny (20 czerwca br.), spotkanie adresowane do polskich i chińskich władz regionalnych.

W związku z wysoką rangą chińskiej wizyty, w Forum wzięli udział gubernatorzy/wicegubernatorzy ważnych z punktu widzenia Polski prowincji (m.in. Syczuan, Hebei, Henan, Hubei, Shanxi) oraz miast chińskich (Ningbo oraz Suzhou). Formuła wydarzenia polegała na organizacji Roundtable Meeting z udziałem przedstawicieli regionów oraz miast chińskich, a także przedstawicieli polskich województw oraz miast. Forum jest doskonałą platformą dla rozwinięcia oraz prezentacji dotychczasowych dokonań z polsko-chińskiej współpracy regionalnej oraz biznesowej, jak również zainicjowania nowych projektów. Jednostkami odpowiedzialnymi za koordynację oraz przygotowanie IV Forum Regionalnego Polska-Chiny są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Chińskie Ludowe Stowarzyszenie Przyjaźni z Zagranicą (CPAFFC). Forum zorganizowane zostało przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju RP oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Forum Chiny 2

forum Chiny

22 czerwca studenci z Uniwersytetu Reunion we Francji opowiadali podczas spotkania z Anną Mackiewicz, zastępcą Prezydenta Miasta o swojej uczelni oraz realizowanym z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, projekcie. Projekt jest jednym z elementów współpracy z francuskim Uniwersytetem Reunion, która obejmuje także wymianę międzynarodową w ramach programu Erasmus + oraz współpracę naukową.

W terminie od 15 czerwca do 15 lipca 2016 r. studenci z Francji odbywająpraktyki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Od 10 lipca 2016 r. na Uniwersytet przyjedzie koordynator programu Erasmus+ z Uniwersytetu Reunion p. Dalila Bentaleb w celu dookreślenia ram dalszej współpracy. W projekcie bierze udział łącznie 12 osób, 2 koordynatorów (studenci trzeciego roku) i 10 praktykantów studentówzarządzania i ekonomii (administration and business). Uroczyste rozpoczęcie projektu miało miejsce  17 czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej. Praktykanci mają za zadanie poznać funkcjonowanie uczelni od strony organizacyjnej  w następujących jednostkach: Biurze Promocji, Biurze Upowszechniania Nauki, Bibliotece Uniwersyteckiej, Dziale Nauki, Studium Praktyk, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW, International School of Bydgoszcz, Biurze Współpracy Międzynarodowej.  Poza praktykami dla studentów przewidziano zajęcia z wprowadzenia do kultury i języka polskiego oraz warsztaty z pracownikami Wydziału Administracji i Nauk Społecznych z zakresu kompetencji miękkich, zarządzania zasobami ludzkimi, a także funkcjonowania uczelni wyższych w otoczeniu prawnym i ekonomicznym w Polsce oraz w Unii Europejskiej. Studenci będą brać udział w spotkaniach z władzami regionu. Zaplanowano także wizytę w Operze Nova oraz zwiedzanie Bydgoszczy i Torunia. Osobami koordynującymi współpracę z francuskim uniwersytetem w ramach umowy są prof. Sławomir Kaczmarek, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UKW oraz dr Alicja Jagielska-Burduk. Po spotkaniu w ratuszu, studenci zwiedzili Barkę Lemara oraz zapoznali się z ofertą kulturalną  Miejskiego Centrum Kultury.

uniwersytet Reunion 

W dniach 1-5 lipca gościliśmy w Bydgoszczy  dziennikarzy z partnerskiego miasta Czerkasy na Ukrainie.

Oleksiy Khutornyy i Igor Puntus reprezentowali Organizację Obywatelską "Telewizja Hromadske: Czerkasy", która określa się jako jedyny niezależny środek masowego przekazu w centralnym regionie Ukrainy. Celem organizacji jest przekazywanie społeczeństwu prawdziwych i istotnych dla mieszkańców miasta informacji. Dziennikarze przyjechali do Bydgoszczy, aby zrealizować serię programów o naszym mieście. Goście spotkali się z wiceprezydentem Mirosławem Kozłowiczem, z którym rozmawiali na temat nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych miasta, odwiedzili także Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny oraz Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych ProNatura Sp. z o.o. W Urzędzie Miasta Bydgoszczy dziennikarze rozmawiali o estetyce przestrzeni publicznej miasta z Plastykiem Miejskim, a także o wsparciu, jakie Miasto udziela organizacjom pozarządowym za pośrednictwem Zespołu ds. Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Podczas pobytu w Bydgoszczy Gościom towarzyszył wiceprezes Klubu Przyjaciół Ukrainy, organizacji non-profit, która skupia bydgoszczan oraz osoby związane z regionem, zajmujące się tematyką ukraińską. Dziennikarze uzyskali informacje na temat działalności stowarzyszenia, zebrali także obszerny materiał na temat obywateli Ukrainy, którzy zamieszkali w naszym mieście. W realizowanym materiale nie zabraknie zdjęć najważniejszych bydgoskich zabytków, ujęć miasta z Wieży Ciśnień czy rejsu tramwajem wodnym.

dziennikarze z Czerkas

W dniach 9-10 lipca gościli w Bydgoszczy uczestnicy X Letniej Szkoły Kultury, Historii i Języka Polskiego z Wilna.

W sobotni wieczór w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku odbyła się „Biesiada Kujawska”, którą uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Płomienie oraz warsztaty tańca ludowego. W niedzielę Goście odbyli rejs tramwajem wodnym oraz zwiedzili miasto z przewodnikiem. Dodatkową atrakcją dla młodzieży było zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu. 16-dniowy program jubileuszowej edycji Letniej Szkoły Kultury, Historii i Języka Polskiego uwzględniał najważniejsze dla Polaków daty związane z kulturą i historią narodu, m.in. 1050. rocznicę Chrztu Polski, 350. rocznicę ślubów Jana Kazimierza we Lwowie, 270. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki, 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza oraz 60. rocznicę uwolnienia z internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

młodzież z Litwy 

12 lipca zespół ds. współpracy międzynarodowej Miasta Bydgoszczy spotkał się z uczestnikami III Szkoły Letniej Liderów Międzynarodowych, odbywającej się w dniach 11-15 lipca br. w Przysieku koło Torunia.


Szkoła Letnia Liderów Międzynarodowych to inicjatywa skierowana do młodych osób, które mają chęć i potencjał do odgrywania roli lidera w swoim środowisku. Program inicjatywy to  5 dni bezpłatnych spotkań, warsztatów oraz wizyt studyjnych. Celem Szkoły Letniej jest pokazanie, że współpraca międzynarodowa daje duże możliwości rozwoju zarówno osobistego, jak i zawodowego czy lokalnego. Organizatorzy przedsięwzięcia chcą zachęcić uczestników Szkoły Letniej do tego, aby stali się inicjatorami i liderami przedsięwzięć międzynarodowych realizowanych w ich mieście, na uczelni, w firmie, czy w organizacji. Podczas spotkania z zespołem ds. współpracy międzynarodowej Miasta Bydgoszczy dyskutowano  m.in. o ogólnych celach strategicznych współpracy międzynarodowej Miasta Bydgoszczy, o formach współpracy międzynarodowej, o udziale Miasta w międzynarodowych organizacjach i stowarzyszeniach oraz o projektach międzynarodowych zrealizowanych przez Miasto.

lider 

14 lipca Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego brała udział w spotkaniach B2B z firmami z miasta partnerskiego Ningbo (prowincja Zhejiang, Chiny), które odbyły się  w siedzibie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie.


Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego przedstawiła ofertę inwestycyjną miasta Bydgoszczy. Przedstawiciel Agencji prowadząc rozmowy z przedsiębiorcami podkreślał coraz szerzej dostrzegany potencjał Miasta i regionu. W trakcie spotkań dyskutowano również na temat możliwości współpracy oraz sposobów ułatwienia kontaktów między przedsiębiorcami z Bydgoszczy i Ningbo. W spotkaniach kooperacyjnych uczestniczyli przedstawiciele Ningbo Science and Technology Bureau oraz pięć firm z Ningbo, które reprezentowały m. in. branżę chemiczną, produkcyjną oraz technologie informatyczne w inżynierii transportu.

BARR- Ningbo 

16 sierpnia Edward Glaeser, profesor ekonomii na Wydziale Sztuki i Nauki na Uniwersytecie Harvarda, odwiedził Bydgoszcz, miasto, skąd pochodzą jego przodkowie.

Z Profesorem spotkał się Prezydent Miasta, Profesor odbył także spotkania z mediami oraz z osobami odpowiedzialnymi za rozwój Miasta. Glaeser zwiedził centrum Bydgoszczy oraz Fordon, gdzie mieszkali jego dziadkowie. „Prawdziwe miasto to nie budynki, ale ludzie. Rewitalizacja i inne inwestycje mają sens tylko, gdy wzbogacają życie mieszkańców. W USA przez dekady inwestowano w rzeczy, które zupełnie rozmijały się z oczekiwaniami ludzi.” - mówi prof. Edward Glaeser. Edward Glaeser ma 49 lat. Urodził się na Manhattanie. Jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, gdzie wykłada od 1992 roku. Opublikował kilkadziesiąt artykułów i kilka książek o światowym zasięgu. Noblista George Akerlof nazwał go geniuszem. Według innego zdobywcy Nobla Gary'ego Beckera, przed Glaeserem ekonomika miast nie istniała.

Profesor

29 sierpnia Prezydent Rafał Bruski spotkał się z Gośćmi z Argentyny, Brazylii, Kanady, Francji, Japonii, Meksyku, Tajwanu, USA i Włoch, którzy biorą udział w wymianie długoterminowej organizowanej przez Rotary

W Bydgoszczy działają dwa kluby: Rotary Club Bydgoszcz i Rotary Club Bydgoszcz Brda. Młodzież we wtorek, 30 sierpnia br., skończy 10-dniowy kurs języka polskiego w Bydgoszczy i wyjedzie do różnych miast w Polsce. W Bydgoszczy zostanie osiem osób. Będą uczyć się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida, VIII Liceum Ogólnokształcącym oraz IX Liceum Ogólnokształcącym.
Rotary jest stowarzyszeniem przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów z całego świata, które świadczy pomoc humanitarną, promuje wysokie normy etyczne w każdym zawodzie i pomaga budować dobrą wolę i pokój na świecie. Hasłem Rotary jest „Service above Self” czyli „ Służba ponad własnym interesem”. Działalność Rotary jest prowadzona głównie poprzez kluby, które są niezależnymi, autonomicznymi stowarzyszeniami posiadającymi własny statut i własne władze. Obecnie na świecie jest zarejestrowanych 34 tys. klubów w 170 krajach, do których należy ok.1 200 000  rotarian. Ich działalność odbywa się poprzez m.in.
• służbę dla własnego klubu poprzez wzmacnianie poczucia wspólnoty wśród członków
• służbę zawodową poprzez pomoc innym
• służbę dla społeczeństwa poprzez działania zmierzające do poprawy warunków życia społeczności lokalnej
• służbę międzynarodową poprzez  działania zmierzające do poszerzania zasięgu idei rotariańskich i idei międzynarodowego zrozumienia, tolerancji i pokoju na świecie
Wymianę młodzieży zainicjowały kluby europejskie w latach 20. ubiegłego wieku. Wymiana rozwijała się aż do II wojny światowej i została wznowiona po 1946 r. Roczna wymiana długoterminowa zyskała na popularności w latach 50. ubiegłego wieku i stała się podstawowym filarem programu. Zarząd Rotary International zgodził się w 1972 roku zalecić klubom na całym świecie prowadzenie wymiany młodzieży jako działalności o ogromnej wartości i znaczeniu. W chwili obecnej ponad 8 tysięcy młodych ludzi udaje się każdego roku do ponad 80 krajów w ramach długoterminowego programu wymiany.

Rotary w ratuszu

W dniach 4-6 września gościliśmy Nadburmistrza Mannheim wraz z delegacją z naszego miasta partnerskiego oraz przedstawicieli Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Mannheim-Ludwigshaven.

Goście z Mannheim odwiedzili Bydgoszcz w związku z obchodami jubileuszu 25-lecia podpisania umowy o współpracy między naszymi miastami.Podczas niedzielnego (4 września) spotkania w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku, Prezydent Rafał Bruski uhonorował medalami Nadburmistrza Mannheim dr Petera Kurza oraz Giselę Medzeg, Przewodniczącą Niemiecko-Polskiego Towarzystwa w Mannheim.
Peter Kurz jest Nadburmistrzem Mannheim od 2007 roku. Wspiera m.in. działalność Związku Polaków w Niemczech „RODŁO”, najstarszej organizacji polonijnej w Niemczech. W 2013 roku miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu 90-lecia organizacji, w których uczestniczył. Peter Kurz wspiera działalność Towarzystwa Niemiecko-Polskiego, które organizuje wystawy oraz wykłady na temat Polski i Bydgoszczy, a także koncerty muzyczne. Dzięki poparciu Nadburmistrza towarzystwo z dużym zaangażowaniem promuje nasze miasto, prezentując jego walory turystyczne, osiągnięcia oraz historię. Dzięki władzom miasta, Towarzystwo ma możliwość zaprezentowania Bydgoszczy, co roku 6 stycznia, podczas Przyjęcia Noworocznego w Centrum Kongresowym „Rosengarten” i podczas tradycyjnych targów „Maimarkt”. Nadburmistrz Mannheim od lat aktywnie angażuje się w rozwijanie współpracy partnerskiej naszych miast, obejmującej działania kulturalne, naukowe, sportowe oraz realizację projektów UE i fundacji polsko-niemieckich.Gisela Medzeg urodziła się w 1942 roku w Bydgoszczy w rodzinie niemieckiej. Absolwentka politologii, pracowała jako dziennikarka. Od kilku lat zajmuje się badaniem losów swojej rodziny. Jej dziadkiem był Albert Medzeg, właściciel cegielni, tartaku i elektrowni w Fordonie do 1945 roku. Od sześciu lat Gisela Medzeg pełni funkcję przewodniczącej Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Mannheim, które prowadzi owocną współpracę z bydgoskim Towarzystwem Polsko-Niemieckim. Każdego roku angażuje się w organizację spotkań polsko-niemieckich w Bydgoszczy, które są okazją do wymiany artystów z Polski i Niemiec. Pamiątki rodzinne, kopie listów i pamiętników przekazywane przez Giselę Medzeg do Archiwum Państwowego, są źródłem wiedzy nie tylko na temat losów rodziny Medzeg, ale także na temat historii Bydgoszczy w latach 1939-1945.
Podczas uroczystości w Ostromecku Goście wysłuchali koncertu międzynarodowego zespołu PO!NTA, który stworzyli zaprzyjaźnieni muzycy z Bydgoszczy i Mannheim.
W poniedziałek (5 września) Goście z Mannheim spotkali się w ratuszu z zastępcą Prezydenta Iwoną Waszkiewicz. Tego samego dnia w Bibliotece Głównej UKW otwarta zostanie wystawa z okazji 25 lat partnerstwa miast Mannheim i Bydgoszczy, zatytułowana: „Mannheim! Historia opowiedziana w porównawczych widokach”. Delegacja z Mannheim, przebywając w Bydgoszczy, zwiedziła m.in. Barkę Lemara, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura oraz Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2.

nadburmistrz Mannheim

delegacja z Mannheim 

13 września Mirosław Kozłowicz, zastępca Prezydenta Miasta spotkał się z Gośćmi z Czerkas.

Gościliśmy w ratuszu uczniów ze szkoły w Czerkasach, mieście partnerskim Bydgoszczy, a także młodzież z III i VII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, aktorów spektaklu teatralnego. Realizowany przez Klub Przyjaciół Ukrainy w dniach 28.08 - 17.09. dwujęzyczny polsko-ukraiński spektakl pt. „Dąb”, z udziałem młodzieży z miast partnerskich Czerkas i Bydgoszczy dofinansowany został przez Narodowe Centrum Kultury w ramach XI edycji programu „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży”. Z Narodowego Centrum Kultury pochodzi zasadnicza część środków na realizację projektu. Projekt dofinansował również Urząd Miasta Bydgoszczy, w ramach tegorocznego konkursu z zakresu promocji i rozwoju współpracy międzynarodowej. Przedsięwzięcie objęte zostało Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Projekt rozpoczął tygodniowy pobyt w Borach Tucholskich, którego założeniem było lepsze zintegrowanie polskiej i ukraińskiej młodzieży. Nie tylko zbliżyło to młodych Polaków i Ukraińców, ale też okazało się istotne z punktu widzenia przygotowania dwujęzycznego przedstawienia. Długie dyskusje na tematy bliskie obu narodom, takie jak kwestie wolności czy swobód obywatelskich, stanowią grunt współtworzonego przez młodzież spektaklu. W niezwykle krótkim czasie młodzi czerkaszczanie i bydgoszczanie, uczynili też ogromny postęp we wzajemnym rozumieniu naszych języków. To bardzo ważne, bo projekt poza wartością artystyczną, teatralną ma na celu promocję naszych języków, wskazując na możliwości porozumienia się Polaków i ukraińców bez udziału języka trzeciego. Premiera spektaklu odbyła się 16 września w Pałacu Młodzieży. Młodzi aktorzy zagrali w sumie trzy spektakle, których odbiorcami była młodzież z bydgoskich szkół średnich, Ukraińcy mieszkający w Bydgoszczy oraz mieszkańcy naszego miasta. W spotkaniu w ratuszu wzięli udział: opiekun młodzieży z Ukrainy Max Pomoinytskyi, Andrzej Stróż, reżyser spektaklu oraz Rafał Marcinkowski, wiceprezes Klubu Przyjaciół Ukrainy, pomysłodawca przedsięwzięcia.

spektakl ukraina ratusz

spektakl ukraina

spektakl ukraina2 

W dniach 16-19 września w ramach partnerskiej wymiany młodzieży gościliśmy młodzież z Alyth Youth Partnership, z Perth, miasta partnerskiego Bydgoszczy w Szkocji.

Podczas pobytu w Bydgoszczy młodzież miała okazję zwiedzić nasze miasto, spędzając czas ze swoimi rówieśnikami z Bydgoszczy.  Goście z Perth odwiedzili zaprzyjaźnioną bydgoską szkołę, Zespół Szkół Katolickich, z którą została zainicjowana współpraca.

Alyth


22 września Ambasador Republiki Federalnej Niemiec z wizytą w ratuszu.

Podczas spotkania Rolfa Nikela, Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec z Prezydentem Rafałem Bruskim omówiono m.in. kwestię współpracy gospodarczej. W kwietniu tego roku obchodziliśmy 10-lecie współpracy partnerskiej Bydgoszczy z Wilhelmshaven, natomiast we wrześniu świętowaliśmy 25 lat współpracy z Mannheim. Rolf Nikel jest Ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec, reprezentującym zarazem Prezydenta Federalnego w Rzeczypospolitej Polskiej.  Jego zadaniem jest utrzymywanie ścisłych kontaktów z polskim rządem oraz przedstawicielami świata kultury i biznesu. Jako ambasador dba o dalsze pogłębianie stosunków polsko-niemieckich. Rolf Nikel pełni funkcję ambasadora Niemiec w Polsce od 2014 roku. Wcześniej był m.in. pełnomocnikiem rządu federalnego ds. rozbrojenia i kontroli zbrojeń, zastępcą dyrektora Departamentu Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa w Urzędzie Kanclerza Federalnego, kierownikiem Wydziału Politycznego w Ambasadzie w Paryżu. Pracował także w ambasadzie w Moskwie i Nairobi. Ukończył studia politologiczne, ekonomiczne oraz prawo międzynarodowe.

Rolf Nikel 

Delegacja z Bydgoszczy, na czele z Mirosławem Kozłowiczem, zastępcą Prezydenta Miasta, wzięła udział w II Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym Czerkasy 2016 o nazwie: „Jak przyciągnąć inwestorów? – Region Czerkaski” w dniach 22-23 września oraz w obchodach 445. rocznicy założenia miasta i 73. rocznicy uwolnienia spod władzy nazistów w Krzemieńczuku w dniach 24-25 września.

Organizatorem czerkaskiego forum inwestycyjnego był Ukraiński Związek Biznesu oraz Administracja Państwowa Regionu Czerkaskiego. Główną ideą Forum było podjęcie kroków do połączenia i nawiązania trwałej współpracy pomiędzy środowiskiem biznesowym i władzą administracyjną w celu realizacji oraz ochrony inwestycji zagranicznych, pozyskiwania inwestorów oraz tworzenia nowych instrumentów rozwoju regionalnego. Podczas forum poruszono między innymi następujące tematy: partnerstwo rządu i biznesu dla realizacji i ochrony inwestycji zagranicznych, nowe instrumenty rozwoju regionalnego - prezentacja Czerkaskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz koncepcja parków przemysłowych i rolniczych w Regionie Czerkaskim. W dyskusjach panelowych wzięli udział czołowi ukraińscy eksperci z zakresu partnerstwa rządu i środowiska biznesowego. W imieniu Bydgoszczy głos zabrał Andrzej Półgrabski, prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, który zaprezentował potencjał inwestycyjny Bydgoszczy. Drugiego dnia forum zaplanowano indywidualne spotkania inwestorów i ukraińskich przedsiębiorców. Delegacja z Bydgoszczy miała okazję obejrzeć najnowsze miejskie inwestycje i spotkać się z merem Czerkas. Tematem rozmów z Anatolijem Bondarenko był przede wszystkim rozwój współpracy partnerskiej miast na polu gospodarki i edukacji.

Czerkasy delegacja

Z okazji Dnia Miasta w Krzemieńczuku zorganizowano festiwal „Słodki Krzemieńczuk”. Na centralnym placu miasta prezentowało się ponad 100 firm specjalizujących się w produkcji wyrobów cukierniczych. Ideą festiwalu było ocieplenie wizerunku Krzemieńczuka dotychczas kojarzonego przede wszystkim jako miasto przemysłowe. Obchodom urodzin miasta towarzyszyły koncerty, konkursy, liczne degustacje wyrobów lokalnych, a także bieg na 5 km zatytułowany „Z wiarą w sercu”.

Krzemieńczuk delegacja

Delegacja z Bydgoszczy wraz z gośćmi z innych miast partnerskich Krzemieńczuka: Berdiańska i Białej Cerkwi  na Ukrainie oraz Swisztowa w Bułgarii, wzięła udział w spotkaniu „Doświadczenie rozwoju miast”, podczas którego zaprezentowano osiągnięcia naszego miasta w zakresie rozwoju gospodarki, realizacji inwestycji oraz budowy parku przemysłowego. Podczas oficjalnego spotkania z merem Krzemieńczuka, Vitalijem Maletskym, Mirosław Kozłowicz złożył życzenia władzom miasta i jego mieszkańcom oraz wręczył pamiątkową statuetkę. Delegacja odwiedziła Park Pokoju, w którym znajduje się Gong Pokoju, symbolizujący pokój na świecie oraz muzeum wojenne.

gong pokoju

26 września wizyta przedstawiciela Rady Miasta Browary.

Doc. Dr Oleksii I. Maksak, przedstawiciel Rady Miasta Browary był gościem Pani Iwony Waszkiewicz, zastępcy Prezydenta Bydgoszczy.
Celem wizyty było określenie możliwości rozszerzenia współpracy , przede wszystkim dotyczącej systemu opieki zdrowotnej i edukacji . Wizyta w Bydgoszczy  przedstawiciela Rady Miasta Browary była następstwem Konferencji pt. „Nowoczesna Gospodarka Komunalna Miasta Bydgoszczy. Forum polsko-ukraińskie Bydgoszcz 2016".

Brovary district

W dniach 28-30 września br. gościliśmy w naszym mieście dziennikarzy, reprezentujących Spółkę Radiowo-Telewizyjną „WIKKA” z Czerkas.

Dziennikarz i operator przygotowywali w Bydgoszczy materiał w ramach projektu:  „Rzeczywiste odzwierciedlenie Porozumienia Stowarzyszeniowego między Ukrainą i UE w mediach ukraińskich”, realizowanego przez Organizację Społeczną „Internews-Ukraina” we współpracy z Fundacją Solidarności Międzynarodowej (Polska). Podczas spotkania z Mirosławem Kozłowiczem, zastępcą Prezydenta Bydgoszczy rozmawiano o transporcie publicznym, filmowców interesowały inwestycje drogowe w mieście oraz ścieżki rowerowe. Goście zapoznali się ze strategią rozwoju Miasta, pracą Wydziału Zarządzania Kryzysowego, a także z naszymi doświadczeniami w zapobieganiu korupcji w administracji publicznej. Podczas wizyty w Bydgoszczy dziennikarze z Czerkas odwiedzili ponadto Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o., Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny oraz poznali funkcjonowanie  ITS (Inteligentnego  Systemu Transportowego).

telewizja prezydent

dziennikarze-zarządzanie kryzysowe

Sekretarz telewizja 
 
4 października zastępca Prezydenta Mirosław Kozłowicz spotkał się ze studentami z zagranicy, którzy będą kształcić się na bydgoskich uczelniach.

Zagraniczni Goście poznają nasze miasto, naszą kulturę oraz historię, będąc studentami: Collegium Medicum UMK, Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczym oraz Wyższej Szkole Gospodarki. Tradycją stało się już, że w ratuszu gościmy zagranicznych studentów, którzy są uczestnikami programu Erasmus i przyjechali do Bydgoszczy w ramach wymiany międzynarodowej. Inicjatorem spotkania, w imieniu pozostałych uczelni, jest Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy. Udział w spotkaniu wzięli studenci z Chin, Grecji, Hiszpanii, Kazachstanu, Portugalii, Bułgarii, Słowacji, Turcji, Rosji, Włoch i Zambii. Podczas spotkania studenci wysłuchali m.in.  prezentacji o Bydgoszczy oraz mogli zasięgnąć informacji o mieście dzięki obecności  przedstawiciela Bydgoskiego Centrum Informacji. Program Erasmus powstał w 1987 roku jako program wymiany studentów. Mimo że jego zasięg i cele poszerzały się w kolejnych latach, główna idea pozostaje ta sama: rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami. W spotkaniu uczestniczył prof. dr hab. inż. Adam Gadomski, prorektor ds. współpracy z gospodarką i zagranicą Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Erasmus 2016 

W dniach 10-16 października br., z inicjatywy Rady Europy, obchodzony jest Europejski Tydzień Demokracji Lokalnej (ELDW – European Local Democracy Week).

Europejski Tydzień Demokracji Lokalnej jest przedsięwzięciem wspólnotowym, którego ideą jest promowanie postaw obywatelskich oraz zaangażowanie się obywateli w działania
na rzecz wzmacniania samorządności i poczucia jedności społeczności lokalnych. Daty Tygodnia wyznaczane są tak, aby zawierały w sobie dzień 15 października - datę podpisania Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego (1985). Miasto Bydgoszcz po raz czwarty zadeklarowało w Radzie Europy swój udział w wydarzeniu, po raz trzeci w kategorii 12-Star City (Miasto Dwunastu Gwiazd). Tegoroczna edycja ETDL odbywa się pod hasłem: „Living together in culturally diverse societies: respect, dialogue, interaction” („Życie w kulturowo zróżnicowanych społeczeństwach: szacunek, dialog, współdziałanie”). Ogromnie cieszy i napawa dumą aktywna postawa oraz zaangażowanie dzieci i młodzieży w działania promujące Europejski Tydzień Demokracji Lokalnej w Bydgoszczy. Młodzi bydgoszczanie będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, szkoleniach, debatach, wystawach, konkursach, wycieczkach, pokazach tańca, przedstawieniach oraz grach miejskich, a także spróbować swoich sił w przygotowaniu krótkich filmów, audycji radiowych oraz reportaży. Niektórzy z nich wcielą się nawet w rolę przewodników, oprowadzających cudzoziemców mieszkających w naszym mieście, po zabytkach i atrakcjach turystycznych Bydgoszczy.W organizację przedsięwzięć o charakterze europejskim włączyły się aktywnie następujące bydgoskie szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 66, Szkoła Podstawowa Nr 9, Gimnazjum nr 56 im. Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3, Zespół Szkół Nr 14, Technikum Obsługi Turystycznej (Zespół Szkół Chemicznych), Zespół Szkół Mechanicznych Nr 2, International School of Bydgoszcz. Partnerami Miasta w tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej są również: Młodzieżowe Centrum Informacji i Rozwoju, Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy, Telewizja Gim TV23, Radio OMG Bydgoszcz, Klub Przyjaciół Ukrainy, Nieformalna Grupa „Sławek i Przyjaciele” oraz Biuro Turystyki Visite.pl.Strona Rady Europy poświęcona projektowi: http://sedl.alnetis.fr/en/287-city-of-bydgoszcz/

Europejski Tydzień

17 października gościliśmy w ratuszu członków międzynarodowego zespołu, realizującego projekt z programu Erasmus+, zatytułowany: KA2 STRATEGIC PARTNERSHIP PROJECT Narrative environments for play and learning.

Podczas spotkania Pani Iwona Waszkiewicz, zastępca Prezydenta Miasta przedstawiła założenia strategii rozwoju edukacji w mieście Bydgoszczy. W projekcie oprócz badaczy z Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego uczestniczą nauczyciele z Zespołu Szkół nr 19 Synów Pułku w Bydgoszczy. Zespoły zagraniczne tworzą reprezentanci środowisk uniwersyteckich i edukacyjnych z Finlandii, Wielkiej Brytanii i Litwy, liderzy zmiany edukacyjnej w tych krajach. Główną ideą projektu jest opracowanie nowego modelu pracy nauczyciela z dzieckiem, wspierającego rozwój samoregulacji u dzieci w zabawie i uczeniu się w oparciu o kulturowo-historyczną koncepcję Lwa S. Wygotskiego. Członkowie międzynarodowego zespołu projektowego (badacze uniwersyteccy i nauczyciele praktycy) wspólnie będą pracować nad projektem przewodnika NEPL (Narrative environments for play and learning), a także przygotują strategię upowszechniania wśród nauczycieli  innowacyjnej pracy z dzieckiem.

ukw projekt

18 października w ramach Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej dzieki pomysłowości i zaangażowaniu Sławka Piotrowskiego (Nieformalna Grupa Sławek i Przyjaciele) odbyła się gra miejska.

Uczniowie International School of Bydgoszcz po spotkaniu w ratuszu i ustaleniu zasad rywalizacji, zostali podzieleni na grupy, przystępując do integracyjnej edukacyjnej zabawy. Co i za ile można kupić i wydać jak najmniej, ile różnych pieczątek można uzbierać w ciągu 1,5 godz., jak sfotografować największą ilość pomników i monumentów, to tylko jedne z nielicznych zadań, którym z powodzeniem sprostali uczniowie.

eldw gra miejska eldw

2 listopada br. odbyło się spotkanie z dwoma przedstawicielami  Miasta Ningbo, Panem Yang Yi, zastępcą dyrektora Biura Promocji Inwestycji oraz Pana Chen Yi, dyrektorem Biura Planowania Miasta, którzy przyjechali do Bydgoszczy w celu odbycia dwumiesięcznego stażu w zakresie tematyki gospodarczej i rozwoju Miasta.

Gości powitał Mirosław Kozłowicz, zastępca Prezydenta Miasta, w spotkaniu ponadto uczestniczyli przedstawiciele Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą oraz Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” Sp. z o. o. Przedstawiciele Miasta Ningbo podczas swojego pobytu w Bydgoszczy bliżej poznają działalność Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Goście z naszego miasta partnerskiego w Chinach są zainteresowani poznaniem profilu działalności bydgoskich firm w celu nawiązania bliższych relacji komercyjnych.

dyrektorzy Ningbo

dyrektorzy Ningbo 2

 W dniach 7-10 listopada w ramach wizyty studyjnej przebywała w Bydgoszczy grupa ośmiu młodych przedstawicieli Ukrainy, w tym obecny członek Parlamentu Ukrainy Dmytro Lubinets, uczestnicząca w projekcie „Młode Pokolenie zmieni Ukrainę”, stworzonym przez kijowską Fundację Bohdana Hawryłyszyna.

Celem programu jest wykształcenie u młodych ludzi umiejętności krytycznego podchodzenia do otaczającej ich rzeczywistości, tak, aby w przyszłości to oni dokonali transformacji Ukrainy. Młodzi ludzie odbyli spotkania m.in. z władzami Miasta, dyrektorem Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej dotyczące Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, Skarbnikiem Miasta, odwiedzili Wielospecjalistyczny Szpital Miejski, Przedsiębiorstwo PESA Bydgoszcz SA, Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem, a także Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych ProNatura oraz Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny.

ratusz Ukraina

Ukraina pronatura

16 listopada odbyło się spotkanie podsumowujące Europejski Tydzień Demokracji Lokalnej

Mirosław Kozłowicz, zastępca Prezydenta Miasta spotkał się z przedstawicielami bydgoskich szkół, stowarzyszeń i innych podmiotów, aktywnie uczestniczących w  Europejskim Tygodniu Demokracji Lokalnej w naszym Mieście w 2016 roku. Celem spotkania było podziękowanie za pełen zaangażowania udział w wydarzeniu, promowanym przez Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Uczestnicy spotkania mieli okazję zaprezentować rezultaty swojej pracy, podzielić się doświadczeniami ze zrealizowanych przedsięwzięć. Miasto Bydgoszcz po raz czwarty zadeklarowało w Radzie Europy swój udział w Tygodniu, po raz trzeci w kategorii 12-Star City (Miasto Dwunastu Gwiazd). W organizację wydarzeń o charakterze europejskim włączyły się aktywnie następujące bydgoskie szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 66, Szkoła Podstawowa Nr 9, Gimnazjum nr 56 im. Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3, Zespół Szkół Nr 14, Technikum Obsługi Turystycznej (Zespół Szkół Chemicznych) oraz Zespół Szkół Mechanicznych Nr 2. Partnerami Miasta w tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej byli również: Młodzieżowe Centrum Informacji i Rozwoju, Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy, Telewizja Gim TV23, Radio OMG Bydgoszcz, Klub Przyjaciół Ukrainy, Nieformalna Grupa „Sławek i Przyjaciele”. Europejski Tydzień Demokracji Lokalnej jest przedsięwzięciem wspólnotowym, którego ideą jest promowanie postaw obywatelskich oraz zaangażowanie się obywateli w działania na rzecz wzmacniania samorządności i poczucia jedności społeczności lokalnych. Daty Tygodnia wyznaczane są tak, aby zawierały w sobie dzień 15 października - datę podpisania Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego (1985). Tegoroczna edycja ETDL odbywała się pod hasłem: „Living together in culturally diverse societies: respect, dialogue, interaction” („Życie w kulturowo zróżnicowanych społeczeństwach: szacunek, dialog, współdziałanie”). Miasta zainteresowane organizacją Tygodnia składają deklarację uczestnictwa poprzez stronę internetową Rady Europy. Zaangażowanie Miasta doceniła Rada Europy, oceniając Bydgoszcz jako jedno z aktywniejszych miast europejskich w tym zakresie. Strona internetowa poświęcona projektowi: http://sedl.alnetis.fr/en/287-city-of-bydgoszcz/

e.t.d.l. ratusz

eldw prezentacje w ratuszu


 

Strony: [ « poprzednia ][ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ][ następna » ]
Back.gif powrót   Print.gif drukuj   SendLink.gif poleć znajomemu

   zobacz również
   

Po raz trzeci zostały rozpatrzone projekty, mające szczególne znaczenie dla promocji i rozwoju współpracy międzynarodowej Miasta Bydgoszczy.

   

charakterystyka miast bliźniaczych, współpracujących z Bydgoszczą w ramach obustronnych umów

   

wykaz stowarzyszeń działających na terenie Bydgoszczy, popularyzujących kulturę innych krajów i regionów świata

pokaż więcej 

For tourists -> Bydgoszcz Information Centre

For business -> The Office of Investor Service and Enterprise