Uwaga! To jest archiwalna wersja strony - nie jest na bieżąco uzupełniana i może zawierać nieaktualne dane.
Aktualna strona Urzędu Miasta Bydgoszczy znajduje się pod adresem www.bydgoszcz.pl
PL PL EN EN
logo.jpg
Wybierz, aby wyszukać w portalu  w portalu
Wybierz, aby wyszukać na planie  na planie
Urząd Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 1
85-102 Bydgoszcz
tel. 52 58 58 913

Bezpłatna infolinia z telefonów stacjonarnych
800-800-404

Zadzwoń przez Skype:

napisz do Sprawny Urząd
rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2009-06-05, ostatnia aktualizacja: 2011-11-04 12:12:03

Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy


Wyspa Młyńska jest to zielona enklawa w centrum Bydgoszczy, położona zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Rynku. Ten unikatowy obszar o powierzchni 6,5 ha otaczają wody Brdy i jej odnogi Młynówki. Malowniczy klimat stwarzają kamienice – tzw. Wenecji Bydgoskiej, a także imponujący widok na gmach Opery Nova.


Aby zapobiec degradacji budynków i infrastruktury technicznej Wyspy Młyńskiej władze miasta w 2005 roku objęły ten teren Lokalnym Programem Rewitalizacji dla Miasta Bydgoszczy. Kolejnym krokiem ku przywróceniu wyspie dawnej świetności było opracowanie programu „Rewitalizacji zasobów kulturowych i przyrodniczych Wyspy Młyńskiej i jej najbliższego otoczenia”. Z uwagi na szeroki zakres programu,  zróżnicowanie oraz wysoki koszt, podzielono go na cztery etapy.

I. Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy na cele rozwoju przedsiębiorczości

Wartość projektu: 12 107 332 PLN. Na realizację uzyskano dofinansowanie w wysokości 2 768 400 PLN ze ZPORR-u, termin realizacji 2006-2007.

Elementy projektu:

 • renowacja budynku przy ul. Mennica 6 i jego adaptacja na Centrum Pracy i Przedsiębiorczości (kontynuacja projektu „Bydgoskie Partnerstwo na Rzecz Rynku Pracy”, zrealizowanego ze środków PHARE 2002). Zadaniem Centrum i działających przy nim instytucji jest kompleksowa obsługa przedsiębiorców i osób zainteresowanych samozatrudnieniem

 • budowa trzech kładek poprawiających dostępność Wyspy, na wysokości Opery Nova, ul. Św. Trójcy i Wenecji Bydgoskiej (wraz z elementami rewitalizacji nabrzeża)

 • odtworzenie tzw. Międzywodzia.

Wyspa Młyńska 1

II. Renowacja obiektów dziedzictwa kulturowego na terenie Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy

Wartość projektu: 21 191 965 PLN. Na realizację uzyskano dofinansowanie w wysokości  11 394 919 PLN, z Mechanizmu Finansowego EOG, termin realizacji 2006-2009.

Przedmiotem projektu była renowacja i adaptacja na cele działalności Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego pięciu zabytkowych obiektów znajdujących się na terenie Wyspy Młyńskiej wraz z zagospodarowaniem ich najbliższego otoczenia.

Czerwony Spichrz został zaadaptowany na interaktywne Muzeum Sztuki. W Domu Młynarza funkcjonuje centrum informacyjno-recepcyjne zespołu muzealnego. W budynku przy ul. Mennica 7 mieści się Dom Wyczółkowskiego, w którym prezentowana jest twórczość patrona Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. W Białym Spichrzu otwarto Muzeum Archeologii, a w budynku przy ul. Mennica 4 Europejskie Centrum Pieniądza.

Wyspa Młyńska 2

Publikacja na temat Renowacji obiektów dziedzictwa kulturowego na terenie Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy- do pobrania

III. Budowa infrastruktury rekreacyjnej Wyspy  Młyńskiej i jej najbliższego otoczenia

Wartość projektu: 26 491 342,45 PLN. Na realizację uzyskano dofinansowanie w wysokości  16 046 062,77 PLN, z RPO WK-P  na lata 2007-2013, termin realizacji 2008-2011.

Elementy projektu:

 • zagospodarowanie terenu – utworzenie tzw. „łąki rekreacyjnej”,

 • budowa amfiteatru, tworzącego bardzo dobre warunki do organizacji koncertów, pokazów  artystycznych oraz animacji kulturalno-muzycznych,

 • wybudowanie ciągów pieszych, ścieżek rowerowych, placu zabaw,

 • oświetlenie budynków i Międzywodzia,

 • umocnienie nadbrzeży Brdy Młynówki oraz Brdy. Wyspa Młyńska 3

 

IV.  Rewitalizacja zdegradowanych terenów sportowych na terenie Wyspy Młyńskiej, polegająca na budowie: przystani jachtowej z bazą noclegową, niezbędnej infrastruktury oraz zjazdów z ul. Tamka

Wartość projektu: 19 434 378,46 PLN. Na ten etap rewitalizacji uzyskano dofinansowanie w wysokości  5 685 999,99 PLN, z RPO WK-P na lata 2007-2013 oraz 1 009 940,23 PLN z budżetu państwa,  termin realizacji 2011-2012.

Elementy projektu:

 • rozbiórka starego budynku stanowiącego zaplecze klubu sportowego „ZAWISZA” i postawienie na jego miejsce nowego obiektu,

 • budowa przystani jachtowej oraz bazy noclegowej z zapleczem gastronomicznym, salą edukacyjną oraz studiem odnowy biologicznej,

 • umocnienie nabrzeży od zachodniej strony ulicy Mennica do rzeki Brdy i nabrzeża od ul. M. Focha do Młynów Rottera.

Wyspa Młyńska 4

Prezentacja o rewitalizacji Wyspy Młyńskiej 

FILM PROMOCYJNY O WYSPIE  


 Pliki do pobrania:
Renowacja Wyspy Młyńskiej (2789kB)

Back.gif powrót   Print.gif drukuj   SendLink.gif poleć znajomemu

   zobacz również
   
Aktualne konkursy
   
Projekty dofinansowane z funduszy europejskich - w trakcie realizacji
   
Projekty dofinansowane przez fundusze europejskie - zrealizowane
pokaż więcej 

For tourists -> Bydgoszcz Information Centre

For business -> The Office of Investor Service and Enterprise