Uwaga! To jest archiwalna wersja strony - nie jest na bieżąco uzupełniana i może zawierać nieaktualne dane.
Aktualna strona Urzędu Miasta Bydgoszczy znajduje się pod adresem www.bydgoszcz.pl
PL PL EN EN
logo.jpg
Wybierz, aby wyszukać w portalu  w portalu
Wybierz, aby wyszukać na planie  na planie
Urząd Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 1
85-102 Bydgoszcz
tel. 52 58 58 913

Bezpłatna infolinia z telefonów stacjonarnych
800-800-404

Zadzwoń przez Skype:

napisz do Sprawny Urząd
rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2016-01-15, ostatnia aktualizacja: 2016-01-15 12:03:07

Tramwaj Fordon. Budowa zakończona, Swingi na starcie. Raport nr 100


Jutro (16 stycznia) po nowym torowisku do Fordonu zaczną się regularne kursy linii tramwajowych. To jednak nie koniec inwestycji w pobliżu trasy.


tramwaj_do_fordonu

Budowa linii tramwajowej trwała dwa lata. Pierwsze prace rozpoczęły się w listopadzie 2013 roku. Największym wyzwaniem była budowa ponad półkilometrowej estakady nad ulica Fordońską, stacją Bydgoszcz Wschód, ulicą Inwalidów i Lewińskiego. Warto dodać, że stacja kolejowa została przeniesiona blisko 400 metrów w kierunku zachodnim, co wymagało to zbudowania nowego układu torowego i peronów. W ramach inwestycji wybudowano pętlę Łoskoń z elementami zajezdni oraz trzy pętle awaryjne. Jedna z nich – Niepodległości będzie wykorzystywana także przez linie nr 7 i 10. Znacznie rozbudowano też układ drogowy m.in. dobudowano drugą jezdnię na ul. Akademickiej, powstały cztery ronda, a wiadukt na Skarżyńskiego wyposażono w windy i dodatkowe schody.

7

Pierwszy regularny kurs tramwajowy z pętli Łoskoń w kierunku Rycerskiej zaplanowano zgodnie z rozkładem o godzinie 4:38. Oficjalne otwarcie nowej najdłuższej linii tramwajowej w Polsce wybudowanej w ciągu ostatnich kilkunastu lat odbędzie się o godzinie 12 na pętli Przylesie (przy ul. Korfantego). Zapraszamy na to wydarzenie nie tylko mieszkańców Fordonu.

Warto jednak dodać, że to nie koniec prac w sąsiedztwie nowego torowisko. Przygotowany został między innymi plan remontów ulic, które nie obejmował projekt budowy torowiska. Dlatego w tym roku można spodziewać się wymiany nawierzchni na ul. Andersa od Kleeberga do Kasztelańskiej. ZDMiKP wstępnie zaplanował też odnowy ulic, które prowadzą w kierunku nowej linii: Korfantego, Skarżyńskiego, Brzechwy i Piłsudskiego. Drogowcy przeanalizują też układ chodników prowadzących na nowe przystanki. Te w gorszym stanie będą remontowane, zaplanowano wstępnie budowę  nowych odcinków.

grafka

Inwestycja w liczbach:

  •  Wartość inwestycji wraz z taborem – 437 mln zł

  •  Długość linii — 10 km

  • Długość toru pojedynczego — 23 km

  •  Długość zmodernizowanych ulic — 9 km

  • Liczba par przystanków tramwajowych — 13

  •  Liczba przystanków autobusowych 31

 


Tramwaj Fordon. Budowa zakończona, Swingi na starcie. Raport nr 100

(KSM)
Back.gif powrót   Print.gif drukuj   SendLink.gif poleć znajomemu

   zobacz również
   
1 lutego rusza przyjmowanie wniosków w ramach programu „Praca dla Młodych”. Bydgoski „pośredniak” dostał na ten cel 4,6 mln zł, za co stworzy 240 miejsc pracy dla bezrobotnych przed 30. rokiem życia.
   
W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego otwarto nową wystawę poświęconą patronowi placówki. Ekspozycję „Od pomysłu do dzieła. Leon Wyczółkowski” będzie można zwiedzać do 3 kwietnia br.
   
Podpowiadamy, co na najbliższe dni przygotowały instytucje kultury w mieście.
   
Przy ul. Gołębiej 33 rozpoczęła się budowa trzypiętrowego budynku, w którym znajdzie się 26 apartamentów. Wyróżniać ma go estetyczna elewacja oraz przestronne balkony i tarasy.
   
Tradycyjne zapowiedzi sportowe na nadchodzące dni.
pokaż więcej 

For tourists -> Bydgoszcz Information Centre

For business -> The Office of Investor Service and Enterprise