rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2016-01-15, ostatnia aktualizacja: 2016-01-15 12:03:07

Tramwaj Fordon. Budowa zakończona, Swingi na starcie. Raport nr 100

Jutro (16 stycznia) po nowym torowisku do Fordonu zaczną się regularne kursy linii tramwajowych. To jednak nie koniec inwestycji w pobliżu trasy.

tramwaj_do_fordonu

Budowa linii tramwajowej trwała dwa lata. Pierwsze prace rozpoczęły się w listopadzie 2013 roku. Największym wyzwaniem była budowa ponad półkilometrowej estakady nad ulica Fordońską, stacją Bydgoszcz Wschód, ulicą Inwalidów i Lewińskiego. Warto dodać, że stacja kolejowa została przeniesiona blisko 400 metrów w kierunku zachodnim, co wymagało to zbudowania nowego układu torowego i peronów. W ramach inwestycji wybudowano pętlę Łoskoń z elementami zajezdni oraz trzy pętle awaryjne. Jedna z nich – Niepodległości będzie wykorzystywana także przez linie nr 7 i 10. Znacznie rozbudowano też układ drogowy m.in. dobudowano drugą jezdnię na ul. Akademickiej, powstały cztery ronda, a wiadukt na Skarżyńskiego wyposażono w windy i dodatkowe schody.

7

Pierwszy regularny kurs tramwajowy z pętli Łoskoń w kierunku Rycerskiej zaplanowano zgodnie z rozkładem o godzinie 4:38. Oficjalne otwarcie nowej najdłuższej linii tramwajowej w Polsce wybudowanej w ciągu ostatnich kilkunastu lat odbędzie się o godzinie 12 na pętli Przylesie (przy ul. Korfantego). Zapraszamy na to wydarzenie nie tylko mieszkańców Fordonu.

Warto jednak dodać, że to nie koniec prac w sąsiedztwie nowego torowisko. Przygotowany został między innymi plan remontów ulic, które nie obejmował projekt budowy torowiska. Dlatego w tym roku można spodziewać się wymiany nawierzchni na ul. Andersa od Kleeberga do Kasztelańskiej. ZDMiKP wstępnie zaplanował też odnowy ulic, które prowadzą w kierunku nowej linii: Korfantego, Skarżyńskiego, Brzechwy i Piłsudskiego. Drogowcy przeanalizują też układ chodników prowadzących na nowe przystanki. Te w gorszym stanie będą remontowane, zaplanowano wstępnie budowę  nowych odcinków.

grafka

Inwestycja w liczbach: