rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2016-12-02, ostatnia aktualizacja: 2016-12-02 10:05:35

Wiemy, kto zagra w Bydgoszczy

Młodzieżowe reprezentacje Serbii, Portugalii, Macedonii i Hiszpanii powalczą na stadionie bydgoskiego Zawiszy w grupowej fazie przyszłorocznych mistrzostw Europy UEFA U21. Serbowie nad Brdą będą mieć swoją bazę.

Reprezentacja Serbii zagra przy ul. Gdańskiej z Portugalią (17 czerwca, godz. 18), Macedonią (20 czerwca, godz. 18) i Hiszpanią (23 czerwca, godz. 20.45). To wynik losowania grup, jakie odbyło się 1 grudnia w Krakowie.

Ceremonię losowania poprowadzili dyrektor ds. rozgrywek UEFA Giorgio Marchetti oraz był wiceprezes PZPN Marek Koźmiński, były 45-krotny reprezentant Polski, wicemistrz olimpijski z Barcelony, pełniący rolę ambasadora turnieju UEFA U21 Polska. To Polak pomagał losowi, wyjmując ze szklanych kul karteczki z nazwami reprezentacji. Na żywo ceremonii przyglądali się min. przedstawiciela UEFA, PZPN oraz narodowych federacji i drużyn, które zagrają w czerwcu przyszłego roku w Polsce, a także delegacje sześciu miast-gospodarzy, a wśród nich prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Wszystko transmitowała również telewizja Polsat Sport, oficjalny nadawca młodzieżowych ME. Tego wieczoru zaprezentowano również oficjalną piłkę mistrzostw.

losowanie_macedonia

Bydgoska delegacja z delegacją młodzieżowej reprezentacji Macedonii.

Grupa B (mecze w Bydgoszczy i Gdyni)

Serbia – największą gwiazdą reprezentacji jest Sergej Milinković-Savić. Wysoki środkowy pomocnik to podstawowy zawodnik rzymskiego Lazio. Serbowie dwa lata temu podczas turnieju w Czechach skończyli występ na fazie grupowej. Serbska młodzieżówka najlepszy okres w historii przeżywała na początku tego wieku. Dwukrotnie (w 2004 i 2007) zagrała w finale, w 2006 dotarła do półfinału. Jak będzie w 2017 r.?

Portugalia – to reprezentacja, która wymieniana jest w roli faworytów do strefy medalowej. Jej filarem jest 19-letni Ruben Neves, który występuje już w pierwszej drużynie narodowej. Z trenerem portugalskiej młodzieżówki, Rui Jorge’m, zdobył już zresztą młodzieżowe wicemistrzostwo Europy podczas ostatniego turnieju w Czechach (2015). W tym samym roku portugalska federacja przyznała mu tytuł najlepiej zapowiadającego się zawodnika.

Macedonia – ta reprezentacja po 11 latach nieudanych startów w eliminacjach teraz zadebiutuje na turnieju U21. Autorem tego największego jak dotąd sukcesu w historii macedońskiej piłki nożnej jest Blagoja Milevski, który w sierpniu 2014 r. został selekcjonerem „młodzieżówki”. Drugie ważne nazwisko w tej kadrze to Babunski. Trenerem drużyny przed Milevskim był Boban Babunski. Kiedy rozstał się z kadrą U21 ważną rolę zaczeli w niej odgrywać jego dwaj synowie, Dorian i David. Gwiazdą jest ten drugi, starszy z braci, były zawodnik rezerw hiszpańskiej Barcelony, obecnie pomocnik Crveny Zvezdy Belgrad.

Hiszpania – jeden z faworytów do mistrzowskiego tytułu. Drużynę od 2014 r. prowadzi Albert Celades, wychowanek Barcelony, czterokrotny mistrz Hiszpanii, zwycięzca Ligi Mistrzów i Pucharu Zdobywców Pucharów. Budowanie składu rozpoczyna z pewnością od pomocnika Evertonu, Gerarda Deulofeua. Ten 22-latek wystąpił we wszystkich meczach eliminacyjnych, strzelając najwięcej goli spośród wszystkich zawodników tej drużyny. Za sobą ma debiut w seniorskiej reprezentacji Hiszpanii. A to właśnie Deulofeu był głównym architektem awansu reprezentacji Hiszpanii, jest dwukrotnym mistrzem Europy do lat 19 i wicemistrzem do lat 17.

Mistrzostwa Europy U21 odbędą się w naszym kraju po raz pierwszy. Od 16 do 30 czerwca 2017 r. mecze rozgrywane będą na sześciu stadionach: w Bydgoszczy, Gdyni, Kielcach, Lublinie, Tychach i Krakowie. Sprzedaż biletów na turniejowe spotkanie rozpocznie się w lutym. W wolnej sprzedaży będzie ponad 323 tys. wejściówek.

Wiemy, kto zagra w Bydgoszczy

(AS)