Uwaga! To jest archiwalna wersja strony - nie jest na bieżąco uzupełniana i może zawierać nieaktualne dane.
Aktualna strona Urzędu Miasta Bydgoszczy znajduje się pod adresem www.bydgoszcz.pl
PL PL EN EN
logo.jpg
Wybierz, aby wyszukać w portalu  w portalu
Wybierz, aby wyszukać na planie  na planie
Urząd Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 1
85-102 Bydgoszcz
tel. 52 58 58 913

Bezpłatna infolinia z telefonów stacjonarnych
800-800-404

Zadzwoń przez Skype:

napisz do Sprawny Urząd
rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2016-12-02, ostatnia aktualizacja: 2016-12-02 10:49:21

NATO inwestuje w Bydgoszczy


Rozpoczęła się rozbudowa kompleksu Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) na bydgoskim Błoniu. Przebudowane zostaną istniejące budynki, powstanie też zaplecze techniczne i zadaszony parking. Wartość inwestycji to 44 mln zł.


W ramach zadania zaplanowano przebudowę dwóch istniejących budynków. Zostaną one między innymi wyposażone w platformy dźwigowe. Od podstaw powstanie nowy budynek garażowo-techniczny (z pomieszczeniami magazynowymi). Poza tym projekt przewiduje budowę zadaszonych miejsc parkingowych dla pojazdów ciężarowych wraz z nowymi drogami wewnętrznymi. Przebudowane zostanie ogrodzenie. Powstanie też nowe biuro przepustek.

Inwestorem jest Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na to zadanie złożyła firma Warbud, która rozpoczęła już prace. Wartość inwestycji to blisko 44 mln złotych. Roboty zajmą  31 miesięcy.  Realizacja inwestycji jest związana z coraz większą liczbą szkoleń prowadzonych przez natowską jednostkę.

- To bardzo dobra wiadomość – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Wzmocni to wizerunek Bydgoszczy jako stolicy NATO w Polsce. W ciągu roku przyjeżdża do nas za sprawą NATO-owskich ośrodków kilka tysięcy osób z całego świata. Doceniam też to, że przedstawiciele Centrum Szkolenia Sił Połączonych uczestniczą chętnie włączają się w życie miasta. Ulokowanie kilku instytucji  NATO   w Bydgoszczy sprawiło, że powstały  atrakcyjne miejsce pracy dla  personelu cywilnego.

Warto wiedzieć

Bydgoszcz jest jedynym miastem w Polsce, w którym swoją siedzibę mają instytucje Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecnie w kompleksie przy ul. Szubińskiej znajdują się cztery NATO-wskie ośrodki: Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), 3. Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO oraz Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units NFIU). Ta ostatnia powstała w ub.r.; jest odpowiedzialna za realizację sojuszniczego wzmocnienia we Wschodniej Europie i w Polsce. Do jej zadań należy usprawnienie procesu rozlokowania sojuszniczych sił szybkiego reagowania (tzw. szpicy) na naszym terytorium, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Z kolei najstarszą z NATO-wskich jednostek w mieście jest JFTC, które w 2014 r. obchodziło 10-lecie istnienia. Bydgoski ośrodek jest jednym z zaledwie dwóch centrów szkoleniowych Sił Sojuszniczych na świecie – drugi jest w Norwegii (Norfolk). Wraz z Joint Analysis and Lessons Learned Centre w Lizbonie w Portugalii, tworzą sieć szkoleniową Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji.

W centrum pracuje ponad 100 oficerów, podoficerów i pracowników cywilnych NATO z 17 krajów członkowskich Sojuszu. Rokrocznie Centrum organizuje szereg szkoleń i kursów dla oficerów i podoficerów Sojuszu – w efekcie w ciągu roku przyjeżdża do Bydgoszczy kilka tysięcy osób z całego świata.


NATO inwestuje w Bydgoszczy

(KSM)
Back.gif powrót   Print.gif drukuj   SendLink.gif poleć znajomemu

   zobacz również
   
Prezydent Rafał Bruski ogłasza kolejną edycję konkursu na najlepszą pracę naukową związaną z Bydgoszczą. Prace można zgłaszać do 20 stycznia 2017 roku.
   
Zapraszamy do zapoznania się z listą wydarzeń na nadchodzący tydzień.
   
11 nauczycieli wychowania fizycznego z bydgoskich szkół zostało wyróżnionych za propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.
   
Jak zawsze przed weekendem: garść informacji, co dzieje się w sporcie.
   
W niedzielę (4 grudnia) uruchomione zostaną specjalne mikołajkowe linie. W komunikacyjne mikołajki, będzie można podróżować zabytkowym taborem. Na tory wyjedzie czerwona „enka” a po ulicach kursować mają historyczne autobusy.
pokaż więcej 

For tourists -> Bydgoszcz Information Centre

For business -> The Office of Investor Service and Enterprise