rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2015-05-28, ostatnia aktualizacja: 2015-05-28 08:24:52

Ulice otrzymają patronów

Na osiedlu Eskulapa trzy ulice otrzymają nowych patronów. Także w Łęgnowie jedna z wewnętrznych dróg będzie posiadać własną nazwę.

Nowe ulice na osiedlu  Eskulapa ułatwią orientację w obrębie powstających budynków wielorodzinnych, które buduje firma Jakon. W sumie w tej części osiedla powstaje 7 bloków. To właśnie deweloper zwrócił się o nadanie nazw ulicom przecinającym tereny inwestycyjne w tej części Fordonu.
Drodze wytyczonej tuż obok nowych, bloków biegnącej od ulicy Pod Skarpą w kierunku południowym patronować ma Zenon Frydrychowicz. W okresie międzywojennym pełnił on funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Był zasłużonym działaczem narodowym i społecznym. Za wybitne zasługi został odznaczony Orderem Polonia Restituta oraz Komandorią Orderu Piusa IX.
Prostopadle do tej drogi wytyczono też ulicę, której patronować ma Franciszek Schreiber. Był on przez całe życie związany z Fordonem. W okresie międzywojennym pełnił funkcję wiceburmistrza Fordonu, który wówczas był oddzielnym miastem. Od 1938 roku był prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
Krótki łącznik pomiędzy ulicą Pod Skarpą i F. Schreibera  przypadł natomiast Hieronimowi Gołębiewskiemu . Katolicki duchowny urodził się  w Fordonie w 1845 roku. Był autorem wielu artykułów dotyczących życia i zwyczajów Kaszubów. Tworzył także broszury o tematyce religijnej.
W Łęgnowie trakt pomiędzy wydzielonymi działkami po północnej stronie ul. Toruńskiej (na wysokości ul. Otorowskiej) otrzyma nazwę Ku Wiśle. Nazwa ma charakter topograficzny ponieważ ta droga wewnętrzna prowadzi w kierunku Wisły. Na wydzielonych działkach zgodnie z wydanymi warunkami zabudowy może przy niej powstać 10 budynków jednorodzinnych.

Ulice otrzymają patronów

(KSM)