rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2015-05-28, ostatnia aktualizacja: 2015-05-28 13:16:51

S5 – Na drodze do budowy

Drogowcy z GDDKIA są obecnie na etapie udzielania odpowiedzi na pytania firm zaproszonych do drugiego etapu przetargu na budowę drogi ekspresowej S5. Cała trasa w regionie jest podzielona na 7 niezależnych odcinków.

Informację o zaawansowaniu procedury zmierzającej do wyboru wykonawców zaprezentowała na wczorajszej (27 maja) sesji Rady Miasta zastępca dyrektora ds. inwestycji bydgoskiego oddziału GDDKIA, Agnieszka Tokarz-Janczarska. Na trwającym, drugim etapie przetargu maksymalnie 20 firm oraz konsorcjów może przedstawiać swoje oferty cenowe oraz czas realizacji zamówienia. Przed złożeniem ostatecznej oferty firmy często zgłaszają szereg szczegółowych pytań związanych z zamówieniem. W sumie do GDDKIA wpłynęło około 3880 zapytań, na które pracownicy udzielają odpowiedzi. Inwestor zakłada, że  najkorzystniejsze oferty uda się wyłonić na przełomie lipca i sierpnia. Planowany termin podpisania umów  to przełom października i listopada ( przy braku odwołań przed Krajową Izbą Odwoławczą). W 2016 roku przygotowana zostanie przez wykonawców dokumentacja projektowa i złożone zostaną wnioski o wydanie zezwoleń na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Prace budowlane mają toczyć się w latach 2017-19. Cała trasa w regionie jest podzielona na 7 niezależnych odcinków.

Budowa drogi S5 zapewni powiązanie Bydgoszczy między innymi z autostradami A1 Śląsk-Łódź-Gdańsk oraz A2 Warszawa-Poznań-Berlin. Najkrótszy możliwy termin realizacji uwzględniany do oceny ofert to 41 miesięcy od daty zawarcia umowy (wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie). Najdłuższy możliwy termin realizacji to 44 miesiące.

Inwestycja obejmować będzie m.in.: budowę węzłów drogowych, przebudowę istniejących węzłów (włączenie w nowobudowany układ drogowy),przebudowę istniejącej sieci dróg publicznych oraz budowę chodników, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych, budowę wzdłuż drogi ekspresowej dróg dojazdowych/serwisowych wraz ze zjazdami na przyległe działki, budowa urządzeń ochrony środowiska ( ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt ), budowę i przebudowę oświetlenia drogowego, wykonanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu m.in. barier ochronnych, osłon przeciwolśnieniowych, balustrad, budowę Miejsc Obsługi Podróżnych, budowę wjazdów, zjazdów i przejazdów awaryjnych, budowę i przebudowę urządzeń infrastruktury oraz wykonanie wszelkich robót wynikających z konieczności podłączenia projektowanego odcinka do istniejącego układu komunikacyjnego wraz z jego ewentualną przebudową i zmianą organizacji ruchu wynikającą z przyjętych rozwiązań.

S5 – Na drodze do budowy

(KSM)