rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2015-05-28, ostatnia aktualizacja: 2015-05-29 09:45:58

Bydgoszcz stawia na młodzież

W czwartek (28/05) podpisano umowę na sportowe szkolenie w koszykówce dziewcząt. Nasze miasto w ostatni weekend sierpnia będzie także areną zmagań reprezentacji Polski w koszykówce mężczyzn – to tutaj biało-czerwoni rozegrają ostatni turniej przed EuroBasketem.

- W Bydgoszczy dzięki dyscyplinie sportu jaką jest koszykówka mamy wiele radości. Chcemy, by nasze miasto było mocno utożsamiane właśnie z koszykówką. Jeszcze większemu wsparciu służy podpisane dziś porozumienie. Będziemy wdrażać je poprzez system współpracy z klubem oraz szkołami – powiedział prezydent Rafał Bruski.

PZKosz_2015_1

Podpisana umowa o współpracy pomiędzy miastem Bydgoszcz, PZKosz, oraz Klubem „Basket 25” dotyczy szkolenia dziewcząt na poszczególnych etapach edukacji. W programie uczestniczyć będzie pięć szkół i jest to jedyny taki program w skali kraju. Miasto gwarantuje szkolenie w ramach przyjętej struktury, udostępni bezpłatnie obiekty sportowe umożliwiające realizację programu, stworzy możliwość dofinansowania form doskonalenia kadry trenerskiej. Po stronie PZKosz jest natomiast stworzenie specjalnego programu szkoleniowego, umożliwienie udziału trenerów w kursach i szkoleniach, objęcie projektami Ministerstwa Sportu i Turystyki ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków gimnazjalnych oraz Szkolnych Młodzieżowych Ośrodków Koszykówki. Koordynatorem projektu jest Klub Sportowy „Basket 25” w Bydgoszczy.

PZKosz_2015_2

- Polski Związek Koszykówki jest ostatnio bardzo częstym gościem w Bydgoszczy. W ostatnim roku zorganizowaliśmy wspólnie kilka ciekawych imprez, m.in. finał Pucharu Polski kobiet, turniej finałowy Mistrzostw Polski w kategorii U-22. Bydgoszcz powoli staje się sportowym, koszykarskim miastem. Doszliśmy do poziomu, że wydaje nam się, że współpraca kilku stron w realizacji konkretnego przedsięwzięcia jest czymś dobrym zarówno dla bydgoskiej koszykówki jak i koszykówki ogólnopolskiej. Ta forma współpracy będzie odpowiedzią na oczekiwania i podstawowym bodźcem do tego, by rozwijać koszykówkę w Bydgoszczy. Liczę na to, że podpisane przez nas porozumienie będzie przykładem dla innych miast. Musimy pamiętać o tym, że nie tylko Ekstraklasa, nie tylko pierwszy zespół i zawodniczki z zagranicy, ale w dużej mierze praca z utalentowaną młodzieżą jest warunkiem zbilansowanego funkcjonowania klubu – powiedział Prezes PZKosz Grzegorz Bachański.

PZKosz_2015_4

- Porozumienie jest o tyle wyjątkowe, ponieważ to pierwsze porozumienie w Polsce podpisane w taki sposób. To gwarantuje współpracę i wysoki poziom prowadzenia szkolenia. Mając programy szkoleniowe z PZKosz i wsparcie miasta możemy stworzyć odpowiednią drogę rozwoju.  Mam nadzieję, że będzie to początkiem ujednolicenia systemu szkolenia - powiedział Czesław Woźniak, Prezes Klubu Sportowego „Basket 25” .

- Cieszymy się, że będziemy gościć tutaj reprezentację Polski i to w bardzo ważnym momencie, bo przed rozpoczęciem EuroBasketu - dodał Prezydent Rafał Bruski.

Hala Łuczniczka w Bydgoszczy od 28 do 30 sierpnia będzie areną turnieju towarzyskiego z udziałem Reprezentacji Polski koszykarzy. Mecze z Belgią, Islandią i Macedonią będą ostatnim sprawdzianem kadry przed EuroBasketem we Francji. Reprezentacja Polski przygotowania rozpocznie już 20 lipca w Wałbrzychu. Okazją do sprawdzenia formy będą dwa mecze z reprezentacją Czech. Na początku sierpnia kadra będzie przebywać na Łotwie, gdzie zmierzy się z reprezentacją gospodarzy oraz Słowenią.

- Przed nami bardzo wymagające i trudne lato. Jesteśmy szczęśliwi, że zakończymy je turniejem w Bydgoszczy, gdzie będziemy mogli zaprezentować się na kilka dni przed rozpoczęciem EuroBasketu – powiedział selekcjoner reprezentacji Polski Mike Taylor. – Jesteśmy pewni, że ten turniej będzie dla nas bardzo korzystny i dobrze przygotuje nas do turnieju głównego jakim jest dla nas EuroBasket – dodał.

PZKosz_2015_5

Później biało-czerwoni wezmą udział w kolejnym zagranicznym turnieju. Miejsce i rywale podane zostaną wkrótce. Kolejnym etapem przygotowań będzie turniej w Niemczech od 21 do 23 sierpnia. Tam kadra Mike'a Taylora zmierzy się z gospodarzami, Łotwą i Turcją.  Swój ostatni sprawdzian Reprezentacja Polski będzie miała w Bydgoszczy. Od 28 do 30 sierpnia w hali Łuczniczka podejmie zespoły Belgii, Islandii i Macedonii. Wszystkie te drużyny również zakwalifikowały się na tegoroczne mistrzostwa Europy.

Bydgoszcz stawia na młodzież

(AP)