Uwaga! To jest archiwalna wersja strony - nie jest na bieżąco uzupełniana i może zawierać nieaktualne dane.
Aktualna strona Urzędu Miasta Bydgoszczy znajduje się pod adresem www.bydgoszcz.pl
PL PL EN EN
logo.jpg
Wybierz, aby wyszukać w portalu  w portalu
Wybierz, aby wyszukać na planie  na planie
Urząd Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 1
85-102 Bydgoszcz
tel. 52 58 58 913

Bezpłatna infolinia z telefonów stacjonarnych
800-800-404

Zadzwoń przez Skype:

napisz do Sprawny Urząd
rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2015-11-27, ostatnia aktualizacja: 2015-11-27 11:28:56

Węzeł Zachodni. Nowym mostem do centrum. Raport nr 21


Kończy się rozbudowa Węzła Zachodniego. Od 1 grudnia kierowcy w stronę centrum pojadą nowym mostem nad Kanałem Bydgoskim. Cała inwestycja kosztowała 37 mln zł.


65

Jednym z najważniejszych elementów modernizowanego węzła jest 96-metrowy most nad Kanałem Bydgoskim. Z początkiem listopada nowa przeprawa pomyślnie przeszła próby obciążeniowe. Odbiór inwestycji również wypadł korzystnie. To oznacza, że konstrukcja może zostać udostępniona kierowcom. Bydgoszczanie będą z niej korzystać od 1 grudnia. - Dzięki tej inwestycji zdecydowanie poprawi się płynność ruchu oraz bezpieczeństwo kierowców – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. –  Korzystając z okazji, chcę podziękować kierowcom za cierpliwość, chociaż staraliśmy się ograniczać utrudnienia do niezbędnego minimum. Rozbudowa węzła Zachodniego otwiera też drogę do realizacji kolejnego dużego przedsięwzięcia –  budowy drugiej jezdni  ulicy Grunwaldzkiej, która połączy Bydgoszcz z trasą ekspresową S5.

66 

Co się zmieniło?

Budowa nowych obiektów inżynierskich pozwoliła uporządkować ruch na Węźle Zachodnim. Kierowcy jadący od strony ul. Nad Torem w kierunku centrum przejada na wprost (przez nowy most i pod nowym wiaduktem). Zdecydowanie poprawi to płynność ruchu. Eliminuje też niebezpieczne manewry, które wiązały się z nietypowym przejazdem przed rozpoczęciem inwestycji. Pasażerowie komunikacji miejskiej zyskują też nowe przystanki wyposażone w elektroniczne tablice informacji pasażerskiej. Wokół skrzyżowania na bramownicach zainstalowane zostały kamery, które uzupełniają system ITS. Dzięki nim kierowcy zyskają dodatkowe informacje o czasie przejazdu alternatywnymi trasami. Rondo gen. S. Maczka wyposażono w nowoczesne sygnalizatory. Wszystkie ustawienia świateł będą jeszcze monitorowane przez drogowców, tak by przejazd przez węzeł zajmował jak najmniej czasu.

Budowa mostu wraz dojazdami kosztowała ponad 20 mln. Wcześniej kosztem 17 mln złotych oddany do użytku został nowy wiadukt kolejowy nad południową jezdnią ul. Grunwaldzkiej. Jest on wyższy od starej konstrukcji (skrajnia pionowa 4,5m) i szerszy. Umożliwia on przejazd wszystkim pojazdom. Pod torami znalazła się szeroka 7-metrowa jezdnia oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Tę część zadanie zrealizowano w porozumieniu z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi. Inwestycja wiązała się też ze zmianami organizacji ruchu w obrębie skrzyżowań z  ul. Kraszewskiego i Bronikowskiego.

58

Ostatnie prace

Otwarcie  nowego mostu pozwoli sfinalizować wszystkie prace, które zaplanowano także na wlocie na rondo od strony centrum. Zmieniona zostanie jego geometria. Zaplanowano także ustawienie ostatniej bramownicy, wykonanie dojazdu serwisowego do urządzeń wodno-kanalizacyjnych, umocnienie brzegów strugi Flis oraz prace porządkowe. Ich zakończenie przy sprzyjających warunkach nastąpi jeszcze w grudniu.

Most w liczbach:

  • Długość – 96 metrów

  • Nośność – 50 ton

  • Szerokość – 17 metrów

  • Koszt – 20,3 mln zł

  • Objętość zużytego betonu ok. 1400m3

  • Waga zużytej stali zbrojeniowej około 155 ton

  • Waga zużytej stali konstrukcyjnej: około  320 ton


Węzeł Zachodni. Nowym mostem do centrum. Raport nr 21

(KSM)
Back.gif powrót   Print.gif drukuj   SendLink.gif poleć znajomemu

   zobacz również
   
Trwa przebudowa ul. Bydgoskich Olimpijczyków. Ułożona jest już kanalizacja. Wszystkie prace przy sprzyjającej pogodzie zakończą się w styczniu. Inwestycja kosztuje 2,8 mln zł.
   
Bydgoski Rower Aglomeracyjny cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Łącznie, 28 tysięcy zarejestrowanych użytkowników wypożyczyło rower miejski ponad pół miliona razy, dokładnie 567 326.
   
Dziś uwaga na silne porywy wiatru.
   
Zapraszamy do udziału w Mikołajkowych targach pracy skierowanych do osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.
   
Informujemy, że do dnia 15 stycznia 2016 r. można składać wnioski o dofinansowanie ww. zadań.
pokaż więcej 

For tourists -> Bydgoszcz Information Centre

For business -> The Office of Investor Service and Enterprise