Uwaga! To jest archiwalna wersja strony - nie jest na bieżąco uzupełniana i może zawierać nieaktualne dane.
Aktualna strona Urzędu Miasta Bydgoszczy znajduje się pod adresem www.bydgoszcz.pl
PL PL EN EN
logo.jpg
Wybierz, aby wyszukać w portalu  w portalu
Wybierz, aby wyszukać na planie  na planie
Urząd Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 1
85-102 Bydgoszcz
tel. 52 58 58 913

Bezpłatna infolinia z telefonów stacjonarnych
800-800-404

Zadzwoń przez Skype:

napisz do Sprawny Urząd
rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2013-10-31, ostatnia aktualizacja: 2013-10-31 13:04:17

Z wizytą w Gateshead


W ramach projektu CASCADE, w dniach 25-26 września 2013r. przedstawiciele miasta Bydgoszczy wzięli udział w spotkaniu w Gateshead (Wielka Brytania), mającym na celu wymianę doświadczeń między partnerami projektu w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków.


W wizycie również udział wzięli przedstawiciele Bułgarii, Hiszpanii, Rumunii i Włoch. CASCADE to projekt koordynowany przez stowarzyszenie EUROCITIES opierający się na tworzeniu powiązań i wymianie wiedzy, dotyczący tematyki lokalnego zarządzania energią. Wspiera on miasta w osiąganiu celów Unii Europejskiej na rok 2020 odnośnie energetyki i walki ze zmianami klimatu. CASCADE ma na celu poprawę wdrażania polityk z zakresu zrównoważonej energii w dużych i średnich miastach Europy. Opierając się na doświadczeniach z wymiany informacji metodą „peer to-peer” (wymiana wiedzy między równorzędnymi partnerami), działania CASCADE skupiają się na trzech głównych zakresach tematycznych:

• Efektywność energetyczna odnośnie budynków;
• Odnawialne źródła energii i rozproszona generacja energii;
• Energia w transporcie miejskim.
Cele:
• Usprawnienie i przyśpieszenie wdrażania planów działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii (SEAP);
• Zapewnienie znaczącego i wywierającego długotrwałe skutki procesu wymiany wiedzy i dzielenia się dobrymi praktykami między miastami;
• Promowanie roli miast jako pośredników w przekazywaniu wiedzy w państwach macierzystych.

Podczas spotkania zapoznano się ze strategią Miasta Gateshead dotyczącą ochrony klimatu   i podejmowanych zadań w ramach Planu Działań na Rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP). Polityka Miasta Gateshead ukierunkowana jest na realizację planów budowlanych  i energetycznych uwzględniających maksymalne oszczędzanie  energii  i obniżenie emisji gazów cieplarnianych. Uwzględnia również niskoemisyjny transport miejski, oświetlenie oraz lokalne źródła geotermalne. Budowa nowych obiektów mieszkalnych realizowana jest w układzie spółki joint venture między Miastem Gateshead (grunt jako aport) oraz podmiotami zewnętrznymi Galliford Try i Home Group (feasibility study, projekt, finansowanie). 

cascada_belka

W przypadku modernizacji obiektów istniejących firma The Gateshead Housing Company zarządza w imieniu miasta modernizacją istniejących budynków, polegającą na poprawie efektywności energetycznej poprzez wymianę okien, izolację poddaszy, ścian, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji wodno-kanalizacyjnych i kotłów cieplnych. Przedstawiono finansowanie programów efektywności energetycznej. Program „big six”  największych przedsiębiorstw energetycznych w UK stanowi źródło finansowania dla programów oszczędnościowych energii. Dodatkowe źródła finansowania to programy wspólnotowego oszczędzania energii CESP oraz finansowanie w ramach ECO (Energy company).Stosowanie Normy budowlanej 4 (Code for Sustainable Homes Level 4) wymusza na wszystkich budujących nowe obiekty oraz modernizujących stare, stosowanie nisko energetycznych technologii i materiałów. Modernizacja obiektów wielopiętrowych uzależniona jest od szczegółowej analizy opłacalności realizacji inwestycji przy zastosowaniu Code for Sustainable Homes Level 4.Na przykładzie Warmzone Partnership i Warm Up North omówiono projekty regionalnej współpracy partnerskiej  władz lokalnych z zakładami energetycznymi w zakresie poprawy zużycia energii przez budynki socjalne, poprzez poprawę izolacji ścian i poddaszy budynków w celu zapewnienia komfortu cieplnego.

Wskazano na projekt elektrociepłowni w Gateshead, który przewiduje budowę kogeneracyjnego źródła gazowego dla produkcji prądu i ciepła. W czasie wizyty goście z Polski, Bułgarii, Hiszpanii, Rumunii i Włoch przedstawili realizowane działania na rzecz ochrony klimatu i efektywności energetycznej. Wymieniono się również doświadczeniami wynikającymi z lokalnych uwarunkowań każdego z krajów.

Strona internetowa projektu CASCADE: http://www.cascadecities.eu/


Z wizytą w Gateshead

(AP)
Back.gif powrót   Print.gif drukuj   SendLink.gif poleć znajomemu

   zobacz również
   
„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie” – te słowa Ferdynanda Focha powinny nam przyświecać w najbliższych dniach szczególnie mocno.
   
W świąteczny weekend (okres Wszystkich Świętych), od 31 października do 3 listopada, komunikacja miejska w Bydgoszczy będzie funkcjonowała według zmienionych rozkładów. Obsługa komunikacji miejskiej zostanie znacznie wzmocniona z uwagi na zwiększony ruch pasażerski w rejonie bydgoskich cmentarzy.
   
Od środy, 30 października, do niedzieli, 3 listopada, w rejonach bydgoskich cmentarzy będzie obowiązywała czasowa organizacja ruchu. Prosimy o stosowanie się do tymczasowego oznakowania oraz poleceń służb porządkowych.
   
W czwartek, 24 października, rozpoczyna się kwesta na rzecz najstarszego bydgoskiego cmentarza, Starofarnego. Uczniowie, dziennikarza, członkowie TMMB, przedstawiciele samorządu zbierać będą datki aż do 2 listopada. Kwestować będzie również prezydent Bydgoszczy.
   
Podczas środowej (30.10) sesji Rady Miasta przyjęte zostały propozycje prezydenta Rafała Bruskiego dotyczące zniżek dla bydgoskich rodzin. Na zniżki liczyć mogą rodzice i opiekunowie dzieci uczęszczających do publicznych żłobków i przedszkoli.
pokaż więcej 

For tourists -> Bydgoszcz Information Centre

For business -> The Office of Investor Service and Enterprise