rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2013-10-31, ostatnia aktualizacja: 2013-10-31 13:04:17

Z wizytą w Gateshead

W ramach projektu CASCADE, w dniach 25-26 września 2013r. przedstawiciele miasta Bydgoszczy wzięli udział w spotkaniu w Gateshead (Wielka Brytania), mającym na celu wymianę doświadczeń między partnerami projektu w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków.

W wizycie również udział wzięli przedstawiciele Bułgarii, Hiszpanii, Rumunii i Włoch. CASCADE to projekt koordynowany przez stowarzyszenie EUROCITIES opierający się na tworzeniu powiązań i wymianie wiedzy, dotyczący tematyki lokalnego zarządzania energią. Wspiera on miasta w osiąganiu celów Unii Europejskiej na rok 2020 odnośnie energetyki i walki ze zmianami klimatu. CASCADE ma na celu poprawę wdrażania polityk z zakresu zrównoważonej energii w dużych i średnich miastach Europy. Opierając się na doświadczeniach z wymiany informacji metodą „peer to-peer” (wymiana wiedzy między równorzędnymi partnerami), działania CASCADE skupiają się na trzech głównych zakresach tematycznych:

• Efektywność energetyczna odnośnie budynków;
• Odnawialne źródła energii i rozproszona generacja energii;
• Energia w transporcie miejskim.
Cele:
• Usprawnienie i przyśpieszenie wdrażania planów działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii (SEAP);
• Zapewnienie znaczącego i wywierającego długotrwałe skutki procesu wymiany wiedzy i dzielenia się dobrymi praktykami między miastami;
• Promowanie roli miast jako pośredników w przekazywaniu wiedzy w państwach macierzystych.

Podczas spotkania zapoznano się ze strategią Miasta Gateshead dotyczącą ochrony klimatu   i podejmowanych zadań w ramach Planu Działań na Rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP). Polityka Miasta Gateshead ukierunkowana jest na realizację planów budowlanych  i energetycznych uwzględniających maksymalne oszczędzanie  energii  i obniżenie emisji gazów cieplarnianych. Uwzględnia również niskoemisyjny transport miejski, oświetlenie oraz lokalne źródła geotermalne. Budowa nowych obiektów mieszkalnych realizowana jest w układzie spółki joint venture między Miastem Gateshead (grunt jako aport) oraz podmiotami zewnętrznymi Galliford Try i Home Group (feasibility study, projekt, finansowanie).

cascada_belka

W przypadku modernizacji obiektów istniejących firma The Gateshead Housing Company zarządza w imieniu miasta modernizacją istniejących budynków, polegającą na poprawie efektywności energetycznej poprzez wymianę okien, izolację poddaszy, ścian, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji wodno-kanalizacyjnych i kotłów cieplnych. Przedstawiono finansowanie programów efektywności energetycznej. Program „big six”  największych przedsiębiorstw energetycznych w UK stanowi źródło finansowania dla programów oszczędnościowych energii. Dodatkowe źródła finansowania to programy wspólnotowego oszczędzania energii CESP oraz finansowanie w ramach ECO (Energy company).Stosowanie Normy budowlanej 4 (Code for Sustainable Homes Level 4) wymusza na wszystkich budujących nowe obiekty oraz modernizujących stare, stosowanie nisko energetycznych technologii i materiałów. Modernizacja obiektów wielopiętrowych uzależniona jest od szczegółowej analizy opłacalności realizacji inwestycji przy zastosowaniu Code for Sustainable Homes Level 4.Na przykładzie Warmzone Partnership i Warm Up North omówiono projekty regionalnej współpracy partnerskiej  władz lokalnych z zakładami energetycznymi w zakresie poprawy zużycia energii przez budynki socjalne, poprzez poprawę izolacji ścian i poddaszy budynków w celu zapewnienia komfortu cieplnego.

Wskazano na projekt elektrociepłowni w Gateshead, który przewiduje budowę kogeneracyjnego źródła gazowego dla produkcji prądu i ciepła. W czasie wizyty goście z Polski, Bułgarii, Hiszpanii, Rumunii i Włoch przedstawili realizowane działania na rzecz ochrony klimatu i efektywności energetycznej. Wymieniono się również doświadczeniami wynikającymi z lokalnych uwarunkowań każdego z krajów.

Strona internetowa projektu CASCADE: http://www.cascadecities.eu/

Z wizytą w Gateshead