Uwaga! To jest archiwalna wersja strony - nie jest na bieżąco uzupełniana i może zawierać nieaktualne dane.
Aktualna strona Urzędu Miasta Bydgoszczy znajduje się pod adresem www.bydgoszcz.pl
PL PL EN EN
logo.jpg
Wybierz, aby wyszukać w portalu  w portalu
Wybierz, aby wyszukać na planie  na planie
Urząd Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 1
85-102 Bydgoszcz
tel. 52 58 58 913

Bezpłatna infolinia z telefonów stacjonarnych
800-800-404

Zadzwoń przez Skype:

napisz do Sprawny Urząd
rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2013-10-30, ostatnia aktualizacja: 2013-10-30 09:36:37

Pamięć trwa wiecznie


„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie” – te słowa Ferdynanda Focha powinny nam przyświecać w najbliższych dniach szczególnie mocno.


W wielu bydgoskich szkołach w dniach sąsiadujących z 1 listopada odbywają się apele pamięci, a uczniowie pielęgnują groby bohaterów i odwiedzają miejsca pamięci narodowej. – To ważne, aby następne pokolenia pamiętały o tych, którzy odeszli – podkreśla prezydent Rafał Bruski. – Dlatego cieszy każda inicjatywa, której celem jest kultywowanie pamięci o zmarłych, tych bezimiennych i tych znanych nam, następnym pokoleniom. To dobra chwila, aby podziękować nauczycielom i uczniom za dotychczasowy wysiłek i podjęte inicjatywy. Jednocześnie proszę o kultywowanie tej pięknej polskiej tradycji. Niech nasi uczniowie poświęcą swój czas i odwiedzą bydgoskie cmentarze, aby jak co roku zatroszczyć się o opuszczone mogiły, aby oddać cześć narodowym bohaterem, bo przecież człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć po nim. Z tego miejsca też zachęcam do przyłączenia się i sam – wzorem lat ubiegłych – uczestniczyć będę w kweście na rzecz ratowania bydgoskich nekropolii. Zbiórka datków co roku pomaga w odrestaurowaniu zabytkowych nagrobków – dodaje prezydent.

Kontynuowaną również w tym roku miejską tradycją (o czym pisaliśmy TUTAJ) jest złożenie przez przedstawicieli Urzędu Miasta Bydgoszczy i Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zniczy i kwiatów na grobach i w miejscach upamiętniających zasłużonych bydgoszczan oraz w miejscach pamięci narodowej. To znak naszej pamięci i wdzięczności.


Pamięć trwa wiecznie

(AS)
Back.gif powrót   Print.gif drukuj   SendLink.gif poleć znajomemu

   zobacz również
   
W świąteczny weekend (okres Wszystkich Świętych), od 31 października do 3 listopada, komunikacja miejska w Bydgoszczy będzie funkcjonowała według zmienionych rozkładów. Obsługa komunikacji miejskiej zostanie znacznie wzmocniona z uwagi na zwiększony ruch pasażerski w rejonie bydgoskich cmentarzy.
   
Od środy, 30 października, do niedzieli, 3 listopada, w rejonach bydgoskich cmentarzy będzie obowiązywała czasowa organizacja ruchu. Prosimy o stosowanie się do tymczasowego oznakowania oraz poleceń służb porządkowych.
   
W czwartek, 24 października, rozpoczyna się kwesta na rzecz najstarszego bydgoskiego cmentarza, Starofarnego. Uczniowie, dziennikarza, członkowie TMMB, przedstawiciele samorządu zbierać będą datki aż do 2 listopada. Kwestować będzie również prezydent Bydgoszczy.
   
Podczas środowej (30.10) sesji Rady Miasta przyjęte zostały propozycje prezydenta Rafała Bruskiego dotyczące zniżek dla bydgoskich rodzin. Na zniżki liczyć mogą rodzice i opiekunowie dzieci uczęszczających do publicznych żłobków i przedszkoli.
   
Rodziny wielodzietne, posiadacze Bydgoskiej Karty Rodzinnej, będą mniej płacić za komunikację publiczną. To jedna z propozycji prezydenta Rafała Bruskiego, które zyskały akceptację Rady Miasta. Tańszy będzie też bilet jednorazowy.
pokaż więcej 

For tourists -> Bydgoszcz Information Centre

For business -> The Office of Investor Service and Enterprise