rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2013-10-30, ostatnia aktualizacja: 2013-10-30 09:36:37

Pamięć trwa wiecznie

„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie” – te słowa Ferdynanda Focha powinny nam przyświecać w najbliższych dniach szczególnie mocno.

W wielu bydgoskich szkołach w dniach sąsiadujących z 1 listopada odbywają się apele pamięci, a uczniowie pielęgnują groby bohaterów i odwiedzają miejsca pamięci narodowej. – To ważne, aby następne pokolenia pamiętały o tych, którzy odeszli – podkreśla prezydent Rafał Bruski. – Dlatego cieszy każda inicjatywa, której celem jest kultywowanie pamięci o zmarłych, tych bezimiennych i tych znanych nam, następnym pokoleniom. To dobra chwila, aby podziękować nauczycielom i uczniom za dotychczasowy wysiłek i podjęte inicjatywy. Jednocześnie proszę o kultywowanie tej pięknej polskiej tradycji. Niech nasi uczniowie poświęcą swój czas i odwiedzą bydgoskie cmentarze, aby jak co roku zatroszczyć się o opuszczone mogiły, aby oddać cześć narodowym bohaterem, bo przecież człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć po nim. Z tego miejsca też zachęcam do przyłączenia się i sam – wzorem lat ubiegłych – uczestniczyć będę w kweście na rzecz ratowania bydgoskich nekropolii. Zbiórka datków co roku pomaga w odrestaurowaniu zabytkowych nagrobków – dodaje prezydent.

Kontynuowaną również w tym roku miejską tradycją (o czym pisaliśmy TUTAJ) jest złożenie przez przedstawicieli Urzędu Miasta Bydgoszczy i Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zniczy i kwiatów na grobach i w miejscach upamiętniających zasłużonych bydgoszczan oraz w miejscach pamięci narodowej. To znak naszej pamięci i wdzięczności.

Pamięć trwa wiecznie

(AS)