rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2013-10-24, ostatnia aktualizacja: 2013-10-24 10:17:21

Na renowację najstarszej bydgoskiej nekropolii

W czwartek, 24 października, rozpoczyna się kwesta na rzecz najstarszego bydgoskiego cmentarza, Starofarnego. Uczniowie, dziennikarza, członkowie TMMB, przedstawiciele samorządu zbierać będą datki aż do 2 listopada. Kwestować będzie również prezydent Bydgoszczy.

Rafał Bruski co roku angażuje się w kwestę organizowaną przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. W tym roku prezydent datki na rzecz cmentarza Starofarnego będzie zbierał 1 listopada (piątek) w godz. 12.00-13.00.

Plan kwesty:czwartek (24.10) Teatr Polski – przed i po spektaklu „Ślub” (początek o godz. 19.00); piątek (25.10) godz. 10.00-15.00 – ul. Długa, Stary Rynek, pl. Teatralny, Gdańska, Dworcowa; wtorek (29.10) Opera Nova – przed i podczas przerwy w spektaklu „Rycerskość wieśniacza. Pajace” (początek o godz. 19.00); czwartek (31.10) Filharmonia Pomorska – przed i po spektaklu „Pamiętajmy…” (początek o godz. 19.00); piątek (1.11) w godz. 9.00-16.00 na cmentarzach Starofarnym (ul. Grunwaldzka) i komunalnym przy ul. Wiślanej; sobota (2.11) w godz. 9.00-16.00 na cmentarzach Nowofarnym (ul. Artyleryjska) i parafii p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (ul. Kossaka).

W ub.r. podczas kwesty zebrano ponad 18 tys. zł. Z tych środków odnowiono m.in. nagrobek Józefa Szugyi Trajtlera, Węgra, któremu Bydgoszcz zawdzięcza połączenie kolejowe z Poznaniem i Warszawą. Więcej o osobie Trajtlera piszemy TUTAJ

trajtler_grob_1

W tym roku TMMB chce zbierać środki m.in. na naprawę zabytkowej bramy oraz na renowację grobowców Władysława Paciorkiewicza, konstruktora pierwszej maszyny do pisania oraz działacza narodowego i dziennikarza Juliana Prejsa.

Pierwsza kwesta na rzecz najstarszej bydgoskiej nekropolii odbyła się w 1997 r. Cmentarz Starofarny założony został w 1806 roku na planie prostokąta, z podziałem na 10 kwater. Na cmentarzu zlokalizowane są liczne grobowce o wartości historycznej m. in.: groby żołnierzy francuskich, poległych w wojnie prusko-francuskiej w latach 1870-1871 r.; mogiły wielu zasłużonych bydgoszczan (m.in. Teofila Magdzińskiego, Emila Warmińskiego, Wandy Poznańskiej, Sebastiana Malinowskiego, Jerzego Sulimy-Kamińskiego) oraz kaplica cmentarna zamordowanych w 1939 r. mieszkańców miasta. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1864 roku.

Na renowację najstarszej bydgoskiej nekropolii

(AS)