Uwaga! To jest archiwalna wersja strony - nie jest na bieżąco uzupełniana i może zawierać nieaktualne dane.
Aktualna strona Urzędu Miasta Bydgoszczy znajduje się pod adresem www.bydgoszcz.pl
PL PL EN EN
logo.jpg
Wybierz, aby wyszukać w portalu  w portalu
Wybierz, aby wyszukać na planie  na planie
Urząd Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 1
85-102 Bydgoszcz
tel. 52 58 58 913

Bezpłatna infolinia z telefonów stacjonarnych
800-800-404

Zadzwoń przez Skype:

napisz do Sprawny Urząd
rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2013-10-24, ostatnia aktualizacja: 2013-10-24 10:17:21

Na renowację najstarszej bydgoskiej nekropolii


W czwartek, 24 października, rozpoczyna się kwesta na rzecz najstarszego bydgoskiego cmentarza, Starofarnego. Uczniowie, dziennikarza, członkowie TMMB, przedstawiciele samorządu zbierać będą datki aż do 2 listopada. Kwestować będzie również prezydent Bydgoszczy.


Rafał Bruski co roku angażuje się w kwestę organizowaną przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. W tym roku prezydent datki na rzecz cmentarza Starofarnego będzie zbierał 1 listopada (piątek) w godz. 12.00-13.00.

Plan kwesty:czwartek (24.10) Teatr Polski – przed i po spektaklu „Ślub” (początek o godz. 19.00); piątek (25.10) godz. 10.00-15.00 – ul. Długa, Stary Rynek, pl. Teatralny, Gdańska, Dworcowa; wtorek (29.10) Opera Nova – przed i podczas przerwy w spektaklu „Rycerskość wieśniacza. Pajace” (początek o godz. 19.00); czwartek (31.10) Filharmonia Pomorska – przed i po spektaklu „Pamiętajmy…” (początek o godz. 19.00); piątek (1.11) w godz. 9.00-16.00 na cmentarzach Starofarnym (ul. Grunwaldzka) i komunalnym przy ul. Wiślanej; sobota (2.11) w godz. 9.00-16.00 na cmentarzach Nowofarnym (ul. Artyleryjska) i parafii p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (ul. Kossaka).

W ub.r. podczas kwesty zebrano ponad 18 tys. zł. Z tych środków odnowiono m.in. nagrobek Józefa Szugyi Trajtlera, Węgra, któremu Bydgoszcz zawdzięcza połączenie kolejowe z Poznaniem i Warszawą. Więcej o osobie Trajtlera piszemy TUTAJ

trajtler_grob_1

W tym roku TMMB chce zbierać środki m.in. na naprawę zabytkowej bramy oraz na renowację grobowców Władysława Paciorkiewicza, konstruktora pierwszej maszyny do pisania oraz działacza narodowego i dziennikarza Juliana Prejsa.

Pierwsza kwesta na rzecz najstarszej bydgoskiej nekropolii odbyła się w 1997 r. Cmentarz Starofarny założony został w 1806 roku na planie prostokąta, z podziałem na 10 kwater. Na cmentarzu zlokalizowane są liczne grobowce o wartości historycznej m. in.: groby żołnierzy francuskich, poległych w wojnie prusko-francuskiej w latach 1870-1871 r.; mogiły wielu zasłużonych bydgoszczan (m.in. Teofila Magdzińskiego, Emila Warmińskiego, Wandy Poznańskiej, Sebastiana Malinowskiego, Jerzego Sulimy-Kamińskiego) oraz kaplica cmentarna zamordowanych w 1939 r. mieszkańców miasta. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1864 roku.


Na renowację najstarszej bydgoskiej nekropolii

(AS)
Back.gif powrót   Print.gif drukuj   SendLink.gif poleć znajomemu

   zobacz również
   
„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie” – te słowa Ferdynanda Focha powinny nam przyświecać w najbliższych dniach szczególnie mocno.
   
W świąteczny weekend (okres Wszystkich Świętych), od 31 października do 3 listopada, komunikacja miejska w Bydgoszczy będzie funkcjonowała według zmienionych rozkładów. Obsługa komunikacji miejskiej zostanie znacznie wzmocniona z uwagi na zwiększony ruch pasażerski w rejonie bydgoskich cmentarzy.
   
Od środy, 30 października, do niedzieli, 3 listopada, w rejonach bydgoskich cmentarzy będzie obowiązywała czasowa organizacja ruchu. Prosimy o stosowanie się do tymczasowego oznakowania oraz poleceń służb porządkowych.
   
Podczas środowej (30.10) sesji Rady Miasta przyjęte zostały propozycje prezydenta Rafała Bruskiego dotyczące zniżek dla bydgoskich rodzin. Na zniżki liczyć mogą rodzice i opiekunowie dzieci uczęszczających do publicznych żłobków i przedszkoli.
   
Rodziny wielodzietne, posiadacze Bydgoskiej Karty Rodzinnej, będą mniej płacić za komunikację publiczną. To jedna z propozycji prezydenta Rafała Bruskiego, które zyskały akceptację Rady Miasta. Tańszy będzie też bilet jednorazowy.
pokaż więcej 

For tourists -> Bydgoszcz Information Centre

For business -> The Office of Investor Service and Enterprise