Uwaga! To jest archiwalna wersja strony - nie jest na bieżąco uzupełniana i może zawierać nieaktualne dane.
Aktualna strona Urzędu Miasta Bydgoszczy znajduje się pod adresem www.bydgoszcz.pl
PL PL EN EN
logo.jpg
Wybierz, aby wyszukać w portalu  w portalu
Wybierz, aby wyszukać na planie  na planie
Urząd Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 1
85-102 Bydgoszcz
tel. 52 58 58 913

Bezpłatna infolinia z telefonów stacjonarnych
800-800-404

Zadzwoń przez Skype:

napisz do Sprawny Urząd
rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2016-03-02, ostatnia aktualizacja: 2016-04-08 13:24:24

Program "Rodzina 500 plus"


Przedstawiamy niezbędne informacje dotyczące realizacji rządowego programu "Rodzina 500 plus".


Szanowni Państwo,
w związku z podpisaniem w dniu 11 lutego 2016 r. ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, przedstawiamy informacje dotyczące możliwości uzyskania świadczenia. Ustawa wprowadza w życie program „Rodzina 500 plus”, w ramach którego rodzice będą otrzymywać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł co miesiąc na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu.

grafika

Rodziny, w których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę lub 1200 zł netto (w rodzinach wychowujących niepełnosprawne dziecko) - otrzymają je również na pierwsze lub jedyne dziecko. Świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Pierwszy okres na jaki będzie przyznane prawo do świadczenia wychowawczego rozpocznie się 1 kwietnia 2016 roku i trwać będzie do 30 września 2017 roku. Wnioski będzie można składać w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od dnia 1 kwietnia br. Wniosek złożony w ww. terminie oznacza że świadczenie wychowawcze zostanie przyznane z wyrównaniem od miesiąca kwietnia. W pozostałych sytuacjach prawo do świadczenia wychowawczego ustala się, od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.

Druki wniosków będzie można pobrać od wtorku, tj. 15 marca br. w Urzędzie Miasta przy ul. Grudziądzkiej 9-15 oraz w szkołach podstawowych i gimnazjach prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz a także ze stron internetowych Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Wypełnione wnioski wraz z wymaganymi załącznikami można składać osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego od 1 kwietnia br.:
- w Wydziale Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Grudziądzkiej 9-15;
- osobiście w szkołach podstawowych i gimnazjach prowadzonych przez miasto Bydgoszcz (tylko w kwietniu), w dni robocze w godzinach 16.00 – 19.00;
- drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez wybrane banki krajowe lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych – w takim przypadku wniosek musi być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Informujemy, że zarówno udostępnienie wniosku, jak i jego złożenie w wyżej wymienionych miejscach jest bezpłatne. Wszelkie oferty pomocy przy wypełnianiu wniosków, które wymagają dodatkowych opłat, są nielegalne i stanowią przestępstwo. Takie próby wyłudzenia pieniędzy czy danych osobowych należy zgłosić policji. Miasto nie upoważniło nikogo do świadczenia odpłatnej pomocy przy wypełnianiu i składaniu wniosków. Apelujemy do mieszkańców o zachowanie czujności w przypadku pojawienia się takiej oferty. Osoby, które dopiero zamierzają złożyć wniosek o wypłatę świadczenia, prosimy o zwrócenie uwagi na poprawne wypełnienie dokumentów, w szczególności danych takich jak: podanie we wniosku wszystkich członków rodziny, poprawnych numerów pesel, imion wszystkich dzieci.

informacje dla rodziców

Niezbędne informacje można znaleźć TUTAJ.

wniosek

Wniosek o przyznanie świadczenia dostępny jest TUTAJ.


jak wypełnić wniosek

Przykładowy, wypełniony wniosek o przystanie świadczenia dostępny jest TUTAJ.

sposób wypełnienia wniosku grafika

Informacja o sposobie wypełnienia wniosku dostępny jest TUTAJ.

wykaz szkół grafika

Wykaz szkół w których można pobierać wnioski o przyznanie świadczenia (tylko w kwietniu, w dni robocze w godz. 16-19) dostępny jest TUTAJ.
W placówkach prowadzonych przez miasto Bydgoszcz będzie można także zostawić wypełnione wnioski. Takie rozwiązanie możliwe będzie tylko w kwietniu (w dni robocze w godz. 16-19).

ustawa grafika

Ustawa na podstawie której wprowadzono możliwość uzyskania świadczenia dostępna jest TUTAJ.

informacje

Informacja dotycząca postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze dostępna jest TUTAJ.
 

   zobacz również
pokaż więcej 

For tourists -> Bydgoszcz Information Centre

For business -> The Office of Investor Service and Enterprise