Uwaga! To jest archiwalna wersja strony - nie jest na bieżąco uzupełniana i może zawierać nieaktualne dane.
Aktualna strona Urzędu Miasta Bydgoszczy znajduje się pod adresem www.bydgoszcz.pl
PL PL EN EN
logo.jpg
Wybierz, aby wyszukać w portalu  w portalu
Wybierz, aby wyszukać na planie  na planie
Urząd Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 1
85-102 Bydgoszcz
tel. 52 58 58 913

Bezpłatna infolinia z telefonów stacjonarnych
800-800-404

Zadzwoń przez Skype:

napisz do Sprawny Urząd
rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2012-09-11, ostatnia aktualizacja: 2012-09-11 08:19:24

Dom Dziennego Pobytu „Senior”


 


Dom Dziennego Pobytu „Senior” jest placówką wsparcia dziennego prowadzoną przez "Stowarzyszenie z Potrzeby Serca” przeznaczoną dla osób starszych, inwalidów, których funkcjonowanie w społeczeństwie zaczyna ulegać różnego rodzaju ograniczeniom. Dzięki naszej działalności możemy w znaczny sposób spowolnić lub wykluczyć owe ograniczenia, jakim podlega organizm starszego, często osamotnionego ze swoimi problemami człowieka. Dom oferuje ponadto całodzienne wyżywienie (odciąża to bardziej niesprawne osoby od konieczności przygotowywania i planowania posiłków) oraz utrzymanie w maksymalnej możliwej sprawności psycho-fizycznej bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania. Naszym pensjonariuszom staramy się uzmysłowić, iż ich życie się nie skończyło, tylko skończył się pewien a zaczął inny, wcale nie gorszy etap. Rolą naszego Domu jest właśnie wskazanie nowych możliwości i nauczenie seniorów jak radzić sobie na tym etapie, by zachować sens życia oraz potrzebę funkcjonowania społecznego.

Zachęcamy do zawierania nowych znajomości, większej aktywności kulturalnej, towarzyskiej, społecznej, uwrażliwiamy na potrzeby innych ludzi. Działania te sprzyjają poczuciu własnej wartości i określają cel w życiu. Podstawą naszej pracy jest dobre rozeznanie problemów i niedogodności z jakimi borykają się nasi seniorzy. Realizujemy to poprzez: indywidualne i grupowe rozmowy w celu zapewnienia wsparcia oraz poczucia bezpieczeństwa, współpracę z pracownikami socjalnymi, współpracę z najbliższymi podopiecznych. Kompleksowe działania podejmowane w naszym Domu mają na celu: utrzymywanie podopiecznych w dobrej kondycji fizycznej (codzienna gimnastyka wzbogacona relaksacją, rower treningowy, bieżnia), prowadzenie różnych form aktywności ruchowej (gry i zabawy w przydomowym ogrodzie, wycieczki i spacery). Ważnym celem podejmowanych działań jest zaspokojenie potrzeb intelektualnych, duchowych i estetycznych poprzez uczestnictwo w wyjściach do teatru, opery, spotkania z niezwykłymi ludźmi, artystami, prowadzenie oświaty zdrowotnej (pogadanki z lekarzami itp.) Formy terapii jakie stosujemy w naszej placówce, dostosowane są do możliwości i potrzeb podopiecznych. Oparte są one na biernym uczestnictwie (formy audytoryjne) oraz gdy uczestnik jest twórcą, wykonawcą, odbiorcą. Jest to terapia wielokierunkowa, która pozwala wykorzystać własne możliwości-potencjał. Pomaga to, otworzyć się na potrzeby drugiego człowieka, sprzyjając włączeniu się do życia danej społeczności.

Nadrzędnym celem organizowanych zajęć, uroczystości i wycieczek jest integracja międzypokoleniowa w ramach prowadzonej edukacji do starości realizujemy to poprzez np. występy formacji tanecznej Senior – reprezentująca naszą placówkę na różnych imprezach okolicznościowych, działania projektowe o charakterze integracyjnym. Wykorzystujemy potencjał środowiska lokalnego. Z tego względu nawiązaliśmy kontakt i współpracujemy z Urzędem Miasta, Urzędem Marszałkowskim, MOPS, POPS, placówkami oświatowymi i kulturalnymi oraz osobami prywatnymi. Przykładem tej współpracy jest wspólnie zorganizowany „Przemarsz Kapeluszowy”. Jest to impreza, która integruje pokolenia oraz ukazuje i zachęca do aktywności osób starszych. 

Dom Dziennego Pobytu to placówka działająca już 27 lat. To magiczne miejsce urokliwie położone. Zapraszamy do spędzania z nami wolnego czasu.

Back.gif powrót   Print.gif drukuj   SendLink.gif poleć znajomemu

   zobacz również
   
Bydgoska Rada Seniora została powołana do życia uchwałą Rady Miasta Bydgoszcz nr XII/163/15 z dnia 27 maja 2015 roku jako organ doradczy Prezydenta Miasta Bydgoszczy w sprawach dotyczących osób starszych. 
pokaż więcej 

For tourists -> Bydgoszcz Information Centre

For business -> The Office of Investor Service and Enterprise