rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2014-03-06, ostatnia aktualizacja: 2014-03-06 13:52:45

Aktualności 2013

Archiwalne newsy z 2013 roku.

2013-12-27

Wigilijny prezent rządu dla seniorów

Posiedzenie rządu w dniu 24 grudnia br. poświęcone było seniorom i Uniwersytetom Trzeciego Wieku.

Rząd przyjął do realizacji pakiet dla seniorów. Jego celem jest zwiększenie aktywności zawodowej osób w wieku 50+. Dokument obejmuje m.in. założenia długofalowej polityki senioralnej w Polsce na lata 2014-2020. W pracach nad dokumentem uczestniczyła powołana w lutym br. Rada ds. Polityki Senioralnej. W skład tego organu pomocniczego MPiPS weszli przedstawiciele ministerstw, urzędów centralnych, samorządów oraz eksperci. Nad tworzeniem programu pracowali również bydgoszczanie: Bożena Sałacińska z Kazimierzowskiego UTW, Ewa Zbelicka z U3W przy WSG oraz Ireneusz Frelichowski z Bydgoskiej Rady Seniorów.

pakiet_senioralny_1

- Miałam okazję uczestniczenia w pracach Rady d/s Polityki Senioralnej. Ponad 200-osobowa grupa ludzi pracowała w zespołach: ds. aktywności społecznej seniorów i ds. starzenia się w zdrowiu. Ja pracowałam w zespole ds. uczenia się przez całe życie i aktywności edukacyjnej seniorów. Było to dla mnie nowe doświadczenie. Przy okazji wspólnej pracy w zespole poznałam ministra Władysława Kosiniaka–Kamysza, posła Michała Szczerbę oraz senatora Mieczysława Augustyna. Wielogodzinne dyskusje zawsze kończyły się opracowaniem strategii działania. Każdy uczestnik rady otrzymywał dokumenty, na których trzeba było nanieść swoje autorskie poprawki. Tak powoli powstał dokument, który ostatecznie został zatwierdzony na wigilijnym posiedzeniu rządu – mówi Bożena Sałacińska z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku.

pakiet_senioralny_2

Wigilijne spotkanie z przedstawicielami Uniwersytetów Trzeciego Wieku zorganizowano w Kancelarii Premiera. Donald Tusk wyraził nadzieję, że przyjęty pakiet rozwiązań uczyni życie seniorów łatwiejszym i bardziej komfortowym.

pakiet_senioralny_3

Polscy seniorzy (...) są nam potrzebni nie tylko na co dzień, ale szczególnie wtedy, kiedy zasiadamy przy wigilijnym stole. Widzimy bardzo wyraźnie, że życie bez naszych babć i dziadków nie miałoby sensu, nie byłoby go. Nas by nie było bez was – mówił Tusk. – Właśnie przy stole wigilijnym, kiedy patrzymy na cieszące się dzieciaki, to przede wszystkimi widzimy, jak potrzebna jest cała rodzina i jak bardzo potrzebni są nam ci najstarsi w naszej rodzinie – dodał premier Donald Tusk.

pakiet_senioralny_4

Długofalowa polityka senioralna to pierwszy tego typu dokument dotyczący polityki państwa wobec osób starszych. Ujęto w nim szereg zagadnień dotyczących życia i funkcjonowania seniorów. Szacunkowe koszty wdrażania programu „Solidarność pokoleń w latach 2014-2020 wyniosą prawie 4 mld zł.

pakiet_senioralny_5

Rząd podjął też uchwałę w sprawie ustanowienia Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS). Program oparty jest na wsparciu organizacji działających w sferze pożytku publicznego. Działa poprzez dofinansowanie projektów realizowanych dla osób starszych w czterech priorytetowych obszarach: edukacja osób starszych, aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz i międzypokoleniową, partycypacja społeczna oraz usługi społeczne dla osób starszych. Na finansowanie programu w latach 2014-2020 z budżetu państwa zostanie przeznaczone 280 mln zł, z czego w 2014 r. – 40 mln zł. Środki będą kierowane m.in. do: organizacji pozarządowych, kościołów, związków wyznaniowych, spółdzielni socjalnych, stowarzyszeń, jednostek samorządu terytorialnego i klubów sportowych.

pakiet_senioralny_6

Opracowano: na podstawie TV Parlament

Strony: [ « poprzednia ][ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ] [ 22 ] [ 23 ] [ 24 ][ następna » ]
Back.gif powrót   Print.gif drukuj   SendLink.gif poleć znajomemu