Uwaga! To jest archiwalna wersja strony - nie jest na bieżąco uzupełniana i może zawierać nieaktualne dane.
Aktualna strona Urzędu Miasta Bydgoszczy znajduje się pod adresem www.bydgoszcz.pl
PL PL EN EN
logo.jpg
Wybierz, aby wyszukać w portalu  w portalu
Wybierz, aby wyszukać na planie  na planie
Urząd Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 1
85-102 Bydgoszcz
tel. 52 58 58 913

Bezpłatna infolinia z telefonów stacjonarnych
800-800-404

Zadzwoń przez Skype:

napisz do Sprawny Urząd
   Rok Rejewskiego
data publikacji: 2015-02-16, ostatnia aktualizacja: 2015-06-02 12:08:33

Rok Mariana Rejewskiego


W związku z przypadającą w 2015 roku 110. rocznicą urodzin rodowitego bydgoszczanina Mariana Rejewskiego Rada Miasta Bydgoszczy Uchwałą Nr LXII/1291/14 z dnia 24 września 2014 roku podjęła decyzję o ustanowieniu roku 2015 – Rokiem Mariana Rejewskiego. Szczegółowe inforamcje dotyczące obchodów roku Mariana Rejewskiego można znaleźć na stronie: http://marianrejewski.pl/


2015-06-02

Dnia 28.05.2015r. w ramach obchodów Roku Mariana Rejewskiego odbył się Bydgoski Kurs Kryptologii dla gimnazjalistów, zorganizowany przez Zespół Szkół nr 35 . Udział wzięło 27 zespołów z Bydgoszczy i okolicy ( Białe Błota, Osielsko, Łochowo, Żołędowo). Była to okazja nie tylko do przybliżenia osoby Mariana Rejewskiego – wybitnego kryptologa i bydgoszczanina, ale także możliwość poszerzenia swoich zainteresowań i sprawdzenia swoich zdolności w  ramach przygotowanego dla uczestników zadania. W pierwszej części spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu dra Marka Grajka – historyka, kryptologa, autora książek i laureata konkursu „Złota Róża” za najlepszą książkę popularno naukową „Nie tylko Enigma”. Wykład dotyczył  historii kryptologii oraz tajników szyfrowania informacji. Uważni słuchacze zadbali o notatki, które przydały się w drugiej części, podczas której  Pan dr Marek Grajek przygotował dla uczestników specjalnie  zaszyfrowany tekst. Zadaniem  zespołów  było  rozszyfrowanie tekstu i podanie poprawnej odpowiedzi.  Prowadzący udzielił zespołom tylko 4 podpowiedzi! Obserwując pracę zespołów można było dostrzec duże zainteresowanie i  zaangażowanie wynikające z chęci pokonania tego szyfru. Sprzyjała temu  atmosfera panująca wśród uczestników tego nietypowego spotkania. Po wykorzystaniu określone czasu przyszedł czas na podsumowanie. Z wielką radością można było ogłosić, że aż 14 zespołów pokonało zaszyfrowany tekst. Okazał się nim fragment pieśni żołnierskiej „Pierwsza Brygada”. Zwycięzcami okazały się zespoły reprezentujące następujące szkoły: 
I miejsce – Zespół Szkół nr 6
II miejsce – Gimnazjum 23
III miejsce – Gimnazjum nr 5 i Gimnazjum nr 2

Konkurs_1

Konkurs_2

Konkurs_3

Konkurs_4

Konkurs_5

Konkurs_6

Konkurs_7

Członkowie zwycięskich otrzymali Certyfikaty „Młodego Kryptologa” oraz nagrody. Pozytywne opinie uczestników po zakończeniu spotkania świadczą o tym, że Bydgoski Kurs Kryptologii był dla nich nie tylko źródłem wielu ciekawych informacji z dziedziny kryptologii, ale także okazją do sprawdzenia swoich zdolności i możliwości w tym zakresie. Warto  więc chyba wpisać tę formę  jako tradycję upamiętniającą dokonania Mariana  Rejewskiego.

Marian Rejewski - największy haker XX wieku

Podsumowano wojewódzki konkurs na komiks pt. „Marian Rejewski - największy haker XX wieku”. Konkursu był realizacją projektu Bydgoskich Grantów Oświatowych. Organizatorami wojewódzkiego konkursu na komiks pt. „Marian Rejewski – największy haker XX wieku” był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy - Muzeum Oświaty. Marian Rejewski od roku 1912 do roku 1923 uczęszczał do szkół, właśnie w tym wyjątkowym miejscu. Najpierw przez dwa lata do klasy przygotowawczej, następnie do Państwowego Gimnazjum Klasycznego. Podsumowania konkursu, dokonał  dr hab. Ryszard Nowicki, prof. nadzw. – Zakładu Bibliotekarstwa i Czytelnictwa UKW w Bydgoszczy. Następnie dr Krzysztof Osiński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Gdańsku z Delegatury IPN  w Bydgoszczy w wystąpieniu pt. „Marian Rejewski – historia niezwykłego życia”    przybliżył sylwetkę kryptologa.  Po części oficjalnej nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu. Dużym zaskoczeniem dla przybyłych gości i laureatów konkursu były słowa skierowane do uczestników gali przez panią Janinę Sylwestrzak, córkę Mariana Rejewskiego, która niestety nie mogła przybyć na uroczystość, ale przesłała list adresowany do uczestników konkursu.

Lista laureatów konkursu dostępna jest TUTAJ.

Międzynarodowa Gra Kryptologiczna

Stowarzyszenie Kulturalno-Turystryczne VIATOR z Poznania realizuje (dofinansowaną przez MSZ) Międzynarodową Grę Kryptologiczną CODEBREAKERS.EU. Celem gry jest promocja Polski i szerzenie wiedzy o tym, że to Polacy pierwsi złamali kod Enigmy. Uczestnicy zabawy już 4 raz mogą wcielić się w rolę kryptologa, uczyć się łamać szyfry i próbować łamać tajne depesze. Najlepsi otrzymują nagrody. Gra odbywa się w całości po angielsku. Wciel się w rolę agenta wywiadu,łam wrogie depesze,zdobywaj cenne nagrody !Zgłoś zespół i wejdź do gry! Kilkadziesiąt lat temu trzech młodych ludzi dokonało niemożliwego – złamało kod Enigmy – maszyny szyfrującej uznanej za niemożliwą do pokonania.Dla przypomnienia tych faktów już wkrótce rusza druga internetowa gra kryptologiczna! Każdy może wcielić się w rolę agenta wywiadu i ma szansę na zdobycie cennych nagród! Wystarczy zgłosić zespół i ... wejść do gry!

O CO CHODZI?
Na stronie www.codebreakers.eu publikujemy krótkie wykłady omawiające zagadnienia związane ze sztuką szyfrowania i dekryptażu oraz zestaw zadań dla
adeptów kryptologii. Pierwszy wykład będzie widoczny dla wszystkich, kolejne będą dostępne dla grup, które wejdą do gry.

UWAGA:
Wykłady i zagadki publikowane są w języku angielskim.

JAK WEJŚĆ DO GRY?
Od 4 listopada możliwa będzie rejestracja 3-osobowych zespołów. Każdy zespół otrzyma e-mail z potwierdzeniem zgłoszenia. Do udziału zapraszamy każdego,
a poziom trudności dostosowany jest do grup młodzieżowych (regulamin gry dostępny jest na stronie www.codebreakers.eu).

NAGRODY!
Zwyciężają 3 zespoły, które pierwsze pokonają wszystkie zadania Dla nich przygotowaliśmy tablety, smartfony i czytniki e-book. Wśród wszystkich zespołów,
które ukończą grę rozlosujemy 25 zestawów wyjątkowych upominków!

ORGANIZATORZY
Organizatorem gry jest polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Turystyczne VIATOR, a projekt dofinansowany jest przez polskie instytucje: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Szczegóły można znaleźć na www.codebreakers.eu

Urząd Statystyczny włączył się w obchody Roku Mariana Rejewskiego. Urząd Statystyczny od kilku lat prowadzi prace w zakresie edukacji statystycznej skierowanej do uczniów, w wyniku czego posiada doświadczenie w przeprowadzaniu tematycznych lekcji dla dzieci i młodzieży. Oferta edukacyjna urzędu zawiera zajęcia dla podopiecznych szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Realizowane  działania edukacyjne zostały skonsultowane z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i spotkały się z pozytywną opinią Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty – p. Anny Łukaszewskiej. W ramach planowanych działań edukacyjnych związanych z Rokiem Mariana Rejewskiego Urząd Statystyczny proponuje przeprowadzenie zajęć lekcyjnych na terenie zainteresowanych szkół pt. Zaszyfrowana statystyka dedykowanych uczniom klas VI szkół podstawowych i I szkół gimnazjalnych. Uczestnicy spotkania zapoznani zostaną z podstawowymi informacjami na temat funkcjonowania systemu statystyki publicznej. Dowiedzą się również w jaki sposób i w jakim celu pozyskuje się dane statystyczne oraz gdzie je można odnaleźć. Ponadto uczniowie zostaną zapoznani z przykładami zastosowania matematyki ze szczególnym uwzględnieniem kryptologii oraz poznają także podstawowe szyfry klasyczne, tj. szyfr Atbash, szyfr Cezara oraz szachownicę Polibiusza. Za pomocą tych szyfrów przeprowadzą i zaszyfrują prostą analizę porównawczą na podstawie otrzymanych danych statystycznych dotyczących województwa kujawsko – pomorskiego. Prócz tego przybliżona zostanie sylwetka Mariana Rejewskiego i jego dokonań jako doskonały przykład zastosowania matematyki.

Pliki do pobrania:

- banner
- logo dostępne jest TUTAJ i TUTAJ, plakat można podbrać TUTAJ.
Zaproszenia:
- załącznik 1
- załącznik 2

- załącznik 3
- załącznik 4

Organizatorzy obchodów Roku Mariana Rejewskiego planują organizację  całorocznych wydarzeń o charakterze edukacyjnym, artystycznym i promocyjnym, począwszy od konferencji naukowych poprzez lekcje oraz zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży bydgoskich szkół, wydarzenia plenerowe dla mieszkańców. Skład komitetu organizacyjnego dostępny jest TUTAJ. Koncepcja obchodów Roku Mariana Rejewskiego obejmuje m.in.

1.Święto nauki w Bydgoszczy i regionie:
Ze względu na wykorzystanie wiedzy matematycznej przez Mariana Rejewskiego proponuje się aby Rok Mariana Rejewskiego obchodzony był przede wszystkim jako święto nauki  w Bydgoszczy i regionie kujawsko-pomorskim (Bydgoski Festiwal Nauki, pikniki naukowe, konkursy  wiedzy, konkursy matematyczne dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz wyższych uczelni, wykłady, lekcje multimedialne).

2.Imprezy plenerowe dla mieszkańców:
Otwarte dla mieszkańców imprezy poświęcone postaci oraz dokonaniom Mariana Rejewskiego (wycieczki po Bydgoszczy szlakiem Mariana Rejewskiego, gry miejskie, biegi harcerskie, pikniki, biegi sportowe).

3.Konferencję naukową:
Konferencja z udziałem wybitnych naukowców z różnych dziedzin będąca okazja do przypomnienia dokonań Mariana Rejewskiego i polskich kryptologów.

4.Działania promocyjne i edukacyjne:
Kampania promocyjna o charakterze lokalnym i ponadlokalnym: banery, bilbordy, ulotki informacyjne, strona internetowa, wydawnictwa, film o Marianie Rejewskim, audycje edukacyjna
„ Archiwum B”, teleturniej telewizyjny.

5.Inicjatywy  zgłoszone w konkursach organizowanych  przez Miasto Bydgoszcz:
Miasto Bydgoszcz corocznie ogłasza konkursy na realizację zadań publicznych z zakresu kultury, sportu, turystyki, edukacji oraz działań promocyjnych.

Marian_Rejewski_rot

- Dzisiejsze spotkanie poświęcone jest wspaniałemu bydgoszczaninowi - Marianowi Rejewskiemu. W 2015 roku Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła jako patrona właśnie Mariana Rejewskiego - wybitnego matematyka i kryptologa. To kolejny rok dedykowany w sprawie budowania naszej tożsamości. Przypomnę, ze dwa lata temu prezentowaliśmy dorobek Leona Wyczółkowskiego, a w zeszłym roku obchodziliśmy rok Kanału Bydgoskiego. Pomysłów na zaprezentowanie dorobku wybitnego kryptologa jest wiele. Liczę na to, ze tegoroczne działania przybliżą mieszkańcom postać Mariana Rejewskiego - mówi prezydent Rafał Bruski.

Najliczniejszą  grupę  stanowią propozycje szkół i placówek oświatowych dotyczące włączenia się w obchody Roku M. Rejewskiego. Spośród 119 miejskich jednostek oświatowych, konkretne propozycje włączenia w obchody przedstawiły 104 placówki. Wśród zgłoszonych 254 propozycji oprócz działań typowo wewnątrzszkolnych, przedstawiono propozycje działań adresowanych do środowisk lokalnych i międzyszkolnych. Zaproponowane działania można ująć  w  następujących kategoriach:
a) konkursy o zasięgu szkolnym,  międzyszkolnym, miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim (wiedzy, plastyczne,fotograficzne),
b) gry kryptologiczne,
c) gry terenowe,
d) seminaria i  konferencje o zasięgu miejskim i ogólnopolskim dla uczniów,nauczycielii przedstawicieli organów prowadzących oraz  nadzorujących jednostki oświatowe,
e) happeningi dla mieszkańców Bydgoszczy.

Do najciekawszych i najbardziej prestiżowych przedsięwzięć należeć będą m.in.
•Ogólnopolska konferencja na temat wprowadzania zmian w nauczaniu i uczeniu się matematyki na I i II etapie edukacji, konferencja dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej – następcy Mariana Rejewskiego, sympozjum/konkurs „Bydgoski Kurs Kryptologii” – seminarium z częścią konkursową z udziałem dr Marka Grajka z Poznania, autora książek o kryptologii, warsztaty dla nauczycieli „Zarażamy kodowaniem – nowe szkoły”, XV Kujawsko-Pomorskie Zawody matematyczne im. M.Rejewskiego dla klas I i II Liceów Ogólnokształcących Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewódzka Olimpiada Gier Logicznych i Umysłowych, XVI edycja Miejskiego Konkursu Matematycznego „Potyczki matematyczne”. Do innych, ciekawych inicjatyw zaliczyć można: zorganizowanie Miejskiej Gry Kryptologicznej „ENIGMA - BYDGOSCY ŁAMACZE SZYFRÓW” oraz gry „Szyfruj z Rejewskim”, włączenie się uczniów ZSO NR 1 w przedsięwzięcie Dywan kwiatowy na Wyspie Młyńskiej, zorganizowanie w ZSO nr 1 wystawy poświeconej Marianowi Rejewskiemu pn. Marian Rejewski – nasz absolwent, zorganizowanie przez uczniów bydgoskich szkół happeningów „Marian Rejewski- Bydgoszczanin”, „Tajemnice szyfru”.

Propozycje włączenia środowisk szkolnych w obchody Roku Mariana Rejewskiego pojawiły się również w projektach szkół i placówek składanych do konkursu o przyznanie Bydgoskich Grantów Oświatowych na rok 2015.  Wpłynęło 31 wniosków  o dofinansowanie projektów edukacyjnych, turniejów gier logicznych, międzyszkolnych konkursów matematycznych, zajęć informatycznych, konkursów grafiki komputerowej, wieczornic historycznych, gier  terenowych, konkursów wiedzy, wykładów, wycieczek, wystaw, prezentacji. Bydgoskie Centrum Informacji zajmie się dystrybucją  wydawnictw tematycznie związanych z Rokiem Mariana Rejewskiego - Wspomnienia z mej pracy w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego w latach 1930–1945, Leszek Gralewski:  Złamanie Enigmy. Historia Mariana Rejewskiego. Do sprzedaży wprowadzona została okolicznościowa pocztówka  z pomnikiem Mariana Rejewskiego oraz   ulotka reklamującej grę miejską - spacer  z zagadkami „Tajne spotkanie”. Inauguracja  nieodpłatnej gry „Tajne spotkanie – spacer z Marianem Rejewskim” przewidziana jest na maj. Przygotowana zostanie  trzecia  część trasy zwiedzania dla dzieci i młodzieży pn. „Kod Rejewskiego”, (kontynuacja „Szyfru Twardowskiego” i „Strzały Łuczniczki”)  w formie  książeczki  z zagadkami w której fabule są informacje dotyczące życia Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy.

Marian_Rejewski_banner

1.Propozycje bydgoskich instytucji kultury, uczelni wyższych oraz innych podmiotów.
Miejskie Centrum Kultury  planuje realizację projektów edukacyjno-artystycznych  pn. „Objazdowa akcja edukacyjna” -  tworzenie wystawy fotograficznej z udziałem uczniów, pozujących w historycznych strojach do scenek nawiązujących do życia Mariana Rejewskiego  oraz akcję artystyczną  pn. „Bydgoska  RetroPersonifikacja”-„Życie Mariana Rejewskiego w ENIGMAtycznych  scenach przedstawione”. Planowane jest wykonanie jednego tematycznego odcinka audycji edukacyjnej „Archiwum B”,a w przypadku pozyskania środków finansowych realizacja  Teleturnieju „Tajna robota”  emitowanego  w TVB oraz realizacja  krótkich, około minutowych filmików biograficznych „Co ty wiesz o Marianie Rejewskim”, prezentowana  na antenie TVP Bydgoszcz („fabularyzowane” epizody z życia Mariana Rejewskiego oraz pozostałych kryptologów z polskiego zespołu rozpracowującego „Enigmę”). Muzeum Okręgowe zamierza przygotować  stałą wystawę w obiektach Exploseum  dotyczacą działalności Mariana Rejewskiego. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, główny organizator Bydgoskich Dni Nauki, które odbędą się w maju, w ramach przedsięwzięcia  zamierza zorganizować  działania poświęcone sylwetce i osiągnięciom Rejewskiego. UKW będzie również współorganizatorem specjalnej konferencji naukowej o roboczym tytule „Bydgoszcz jako ośrodek wywiadu polskiego w przededniu i w trakcie trwania II wojny świtowej. W 110-lecie urodzin Mariana Rejewskiego”, której organizatorem jest Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych. Propozycję uczczenia rocznicy urodzin Mariana Rejewskiego złożyła również Wyższa Szkoła Gospodarki, która zaproponowała organizację tematycznych wykładów autorstwa dra Marka Chamota  oraz projektów studenckich m.in. pt. „Bydgoskimi śladami Mariana Rejewskiego” oraz „Idea wolności i jej  przejawy”  projekt realizowany będzie w formie słuchowiska i otwartej dyskusji  w  Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy realizuje projekt o Marianie Rejewskim, jego dokonaniach i znaczeniu złamania szyfru Enigmy oraz wpływu, jaki miało to odkrycie dla losów II wojny światowej. Skierowany jest on do uczniów szkół gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych. W ramach  projektu realizowane są  całoroczne zajęcia edukacyjne o charakterze interdyscyplinarnym z wykorzystaniem środków multimedialnych. W trakcie zajęć prezentowana jest również replika niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”, a młodzież ma okazję zapoznać się ze stosowanymi w niej tajnikami szyfrowania maszynowego oraz przećwiczyć przy pomocy specjalnego programu komputerowego szyfrowanie wiadomości    z zastosowaniem kodu „Enigmy”. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy ogłosiła również konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadpodstawowych na komiks  pt. Marian Rejewski – największy haker XX wieku”.Nadmienić należy, iż w obchody Roku Mariana Rejewskiego włączyły się również  instytucje spoza Bydgoszczy, dwie szkoły: Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku i Zespół  Szkół m. Jana Pawła II w Łochowie.

2.Pozostałe inicjatywy:

• Promocja filmu „Enigma” w reżyserii Andrzeja Tomczaka w bydgoskich szkołach, wydanie komiksu o Marianie Rejewskim, wystąpienie do Kancelarii Prezydenta RP z pytaniem o możliwość pośmiertnego odznaczenia Mariana Rejewskiego, wykonanie  kopii pomnika Mariana Rejewskiego  i przekazania go do muzeum w Bletchley Park pod Londynem, utworzenie Bydgoskiego Centrum Kryptologii, którego celem byłaby popularyzacja wiedzy o kryptologii i wkładzie polskich kryptologów w tę dziedzinie na arenie krajowej i międzynarodowej, realizacja filmu poświęconego Marianowi Rejewskiemu.

Marian Adam Rejewski - urodzony  16 sierpnia 1905 roku  w Bydgoszczy  wybitny matematyk i kryptolog, który  wraz ze swoimi współpracownikami Henrykiem Zygalskim oraz Jerzym Różyckim złamał kod Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez Niemców w czasie II wojny światowej. Złamanie szyfru Enigmy przez urodzonego w Bydgoszczy matematyka uznawane jest za wydarzenie przełomowe, które miało kluczowe znaczenie dla wyniku wojny, a zastosowanie wtamtym okresie metod matematycznych  w kryptologii uchodzi za rewolucyjne. Marian Rejewski za swoje dokonania został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Wojska, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem za  zasługi dla Obronności Kraju. Pośmiertnie w 2002 roku, w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej , Marian Rejewski odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia  Polski. W 2012 roku amerykański wywiad uhonorował naukowca Medalem Knowlton’a, a w 2014 roku  międzynarodowe stowarzyszenie zawodoweThe Instytute of Electrical and Electronics wyróżniło Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego oraz Jerzego Różyckiego najwyższym laurem – „Kamieniem milowym”.
Również w Bydgoszczy – rodzinnym mieście Rejewskiego pielęgnowana jest pamięć o jego życiu i dokonaniach. Imieniem Mariana Rejewskiego nazwano Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką, Zespół Szkół  Nr 24 przy ul. Puszczykowej w Bydgoszczy,  ulicę oraz Aulę Wydziału Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na rodzinnym domu naukowca przy ulicy Wileńskiej 6 oraz na ścianie Muzeum Wojsk Lądowych wmurowano tablice pamiątkowe.  W  110. rocznicę urodzin Mariana Rejewskiego oraz 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej Miasto Bydgoszcz zamierza uczcić pamięć tego znakomitego matematyka, jednego z najwybitniejszych obywateli naszego Miasta.„Marian Rejewski – największy haker XX wieku”

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa do udziału w konkursie na komiks pt.: „Marian Rejewski – największy haker XX wieku”.

Konkurs, ma na celu utrwalić pamięć o jednym z najwybitniejszych obywateli Bydgoszczy. Nadesłane prace wzbogacą zbiory Muzeum Oświaty, pozwolą ocalić pamięć o człowieku, który tworzył historię. Organizatorzy liczą także na to, że  konkurs zgromadzi wiele młodych osób obdarzonych talentem artystycznym i literackim.  Niecodzienna forma pracy daje ku temu ogromne możliwości. Przypominamy, że w 2015 roku przypada 110. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego - bydgoszczanina, matematyka i kryptologa. Decyzją Rady Miasta Bydgoszczy, patronem obecnego roku w Bydgoszczy jest właśnie słynny kryptolog, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy. Dokonanie to miało ogromny wpływ na losy II wojny światowej. Jesteśmy dumni z wkładu intelektualnego Mariana Rejewskiego w rozwój nauki światowej. Prace należy dostarczyć do dnia 3 kwietnia 2015 na adres: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im M. Rejewskiego – Muzeum Oświaty ul. M. Skłodowskiej -Curie 4, 85 – 094 Bydgoszcz. Gala konkursowa odbędzie się dnia 28 kwietnia 2015 roku w Auli Zespołu Ogólnokształcącego  Nr 1 w Bydgoszczy. Regulamin dostępny jest TUTAJ.

Marian Rejewski – bydgoszczanin, patron 2015 r.

Janina Sylwestrzak, córka człowieka, który złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy, była gościem honorowym sympozjum poświęconego Marianowi Rejewskiemu, które odbyło się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.

UKW

Podczas sympozjum, które odbyło się w czwartek, 12 lutego, w Auli Atrium Collegium Maius Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ulicy Chodkiewicza, płk Jerzy Lelwic z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy i prof. Marek Wójtowicz z Instytutu Matematyki UKW wygłosili prelekcje: „Marian Rejewski – bydgoszczanin, matematyk, kryptolog” oraz „Ewolucja szyfrowania”. Odbyły się też warsztaty z szyfrowania, które przeprowadzili studenci koła naukowego OMEGA. Głos zabrała też córka Rejewskiego, gość honorowy sympozjum. Organizatorami sympozjum byli: Instytut Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wraz ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych i Technicznych oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy. Sympozjum towarzyszyła przygotowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy wystawa poświęcona wybitnemu bydgoszczaninowi. W sympozjum wzięła udział zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. Osobę Rejewskiego upamiętnia też tablica na ścianie Muzeum Wojsk Lądowych, a w 100. rocznicę jego urodzin u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich odsłonięto rzeźbę przedstawiającą kryptologa siedzącego na ławeczce. Rejewski jest patronem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, ulicy (łączącej ul. Fordońską z Akademicką) oraz auli Wydziału Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Marian Adam Rejewski
Urodzony  16 sierpnia 1905 roku  w Bydgoszczy  wybitny matematyk i kryptolog, który  wraz ze swoimi współpracownikami Henrykiem Zygalskim oraz Jerzym Różyckim złamał kod Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez Niemców czasie II wojny światowej. Złamanie szyfru Enigmy przez urodzonego w Bydgoszczy matematyka uznawane jest za wydarzenie przełomowe, które miało kluczowe znaczenie dla wyniku wojny, a zastosowanie w tamtym okresie metod matematycznych  w kryptologii uchodzi za rewolucyjne. Marian Rejewski za swoje dokonania został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Wojska, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia oraz Srebrnym Medalem za  zasługi dla Obronności Kraju. Pośmiertnie w 2002 roku, w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej , Marian Rejewski odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia  Polski. W 2012 roku amerykański wywiad uhonorował naukowca Medalem Knowlton’a, a w 2014 roku  międzynarodowe stowarzyszenie zawodowe The Instytute of Electrical and Electronics wyróżniło Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego oraz Jerzego Różyckiego najwyższym laurem – „Kamieniem milowym”.

Marian_Rejewski_ul_Gdańska

Również w Bydgoszczy – rodzinnym mieście Rejewskiego pielęgnowana jest pamięć o jego życiu i dokonaniach. Imieniem Mariana Rejewskiego nazwano Pedagogiczna Bibliotekę Wojewódzką, ulicę oraz Aulę Wydziału Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na rodzinnym domu naukowca przy ulicy Wileńskiej 6 oraz na ścianie Muzeum Wojsk Lądowych wmurowano tabllce pamiątkowe. W  110. rocznicę urodzin Mariana Rejewskiego oraz 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej Rada Miasta Bydgoszczy pragnie uczcić pamięć tego znakomitego matematyka, jednego z najwybitniejszych obywateli naszego Miasta. Inicjatorem  ustanowienia roku 2015 Rokiem Mariana Rejewskiego jest  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, która ma zamiar aktywnie włączyć się w obchody Roku Mariana Rejewskiego. Instytucję wpierać będzie Urząd Miasta Bydgoszczy, bydgoskie instytucje kultury, placówki oświatowo-wychowawcze, wyższe uczelnie. Organizatorzy obchodów Roku Mariana Rejewskiego planują organizację  całorocznych wydarzeń o charakterze edukacyjnym, artystycznym i promocyjnym,  począwszy od konferencji naukowych  poprzez lekcje oraz  zajęcia przeznaczone dla dzieci  i młodzieży  bydgoskich szkół, wydarzenia plenerowe dla mieszkańców Miasta.

Serdecznie zapraszamy wszelkie instytucje oraz osoby do włączenia się w obchody Roku Mariana Rejewskiego. Na pomysły oraz inicjatywy czekamy pod adresem email : kultura@um.bydgoszcz.pl


    For tourists -> Bydgoszcz Information Centre

    For business -> The Office of Investor Service and Enterprise